توجه به مسئله "امت واحده" از طیف وسیع معنایی برخوردار است
۱۴۰۱/۰۷/۳۰ ۱۵:۲۶ 343
حجت الاسلام مهدوی مهر در گفتگو با تقریب:

توجه به مسئله "امت واحده" از طیف وسیع معنایی برخوردار است

دبیر شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، بیان کرد: در آیه شریفه"انَّ هَٰذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ"، مبحث بندگی خداوند و امت واحده است؛ در واقع یکتاپرستی یک امر فطری است و خداوند انسان را با فطرت یکتاپرستی آفریده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن مهدوی مهر دبیر شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ارتباط با دعوت امت ها توسط خداوند متعال به سرشت و فطرت خود، اظهار داشت: خداوند سبحان به تمام انسان ها خطاب می کند که به فطرت خدا پرستی و بندگی توجه شود.

وی افزود: در واقع دعوت به امت واحده یعنی همه انسان های روی زمین را به سرشت خداپرستی فراخوانده و همه را به یکپارچگی دعوت کنیم و اگر اختلافی است بعد از این مسئله بوجود آمده و اختلافات پسینی است.

حجت الاسلام مهدوی مهر عنوان کرد: امت در قرآن حتی به یک فرد نیز اطلاق شده است؛ به حضرت ابراهیم امت گفته شده است بلکه شخصیتی واحد بود و همین طور در آیاتی از قرآن کریم، امت به جمعی از مردم گفته شده است.

وی ادامه داد: با یک بررسی کوتاه پیرامون کلمه امت و واحده به این نتیجه خواهیم رسید که توجه به مسئله "امت واحده" از طیف وسیع معنایی و خردمندانه برخوردار است.

حجت الاسلام مهدوی مهر  اظهار داشت: در آیاتی امت به فراتر از پیروان یک دین اطلاق شده است؛ در آیه شریفه ای که زیاد در ارتباط با امت به آن استناد می شود آمده است: " إِنَّ هَٰذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ"؛در این آیه فراتر از حتی یک امت، پیامبران الهی و امت پیامبر اسلام اطلاق شده است که یک بحث مهم و با اهمیت است.

استاد دانشگاه و حوزه علمیه قم، در پایان تاکید کرد: با توجه بیشتر در آیه فوق متوجه می شویم از هیچ پیامبری سخن گفته نشده است و مبحث بندگی خداوند و امت واحده است؛ در واقع یکتاپرستی یک امر فطری است و خداوند انسان را با فطرت یکتاپرستی آفریده است.

ارسال نظر