وب سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى

اهم اخبار تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى
سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى
تمدن سازی یعنی همه افراد جامعه از هر دین و مذهب زیر یک چتر قرار گیرند / افول امریکا از افغانستان شروع شده است
۱۴۰۲/۰۱/۲۶ ۰۸:۱۲ 678
دبیرکل مجمع تقریب در دیدار علمای افغانستانی:

تمدن سازی یعنی همه افراد جامعه از هر دین و مذهب زیر یک چتر قرار گیرند / افول امریکا از افغانستان شروع شده است

جمعی از علمای شیعه افغانستان با حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در شهر مقدس قم دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعی از علمای شیعیان افغانستان با حضور در سالن جلسات پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در شهر مقدس قم دیدار و گفت وگو کردند.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از علمای حاضر در این جلسه، اظهار داشت: اتفاقات و وقایعی که طی چند سال گذشته در افغانستان رخ داده است، فرصتی مغتنم برای تمام مذاهب اسلامی است که باید از آن استفاده شود.
 
حجت الاسلام شهریاری افزود: شاخص اصلی کشور افغانستان تکثر قومیتی و سوابق جهاد اسلامی است که یک نقطه عطفی بین اقوام ایجاد کرده است.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب، عنوان کرد: در برهه ای از زمان انگلیس ، شوروی و آمریکا آمده و از تفرق استفاده کرده است، لذا زمانی که تفرق به این شدت باشد، نظام متحد شکل نخواهد گرفت؛ در واقع برای تحقق و تشکیل یک نظام متحد در درجه اول امنیت نیاز است.

وی اضافه کرد: بیرون رفتن و افول آمریکا نیز یک فرصتی است که این افول از افغانستان شروع شده است زیرا آنان در افغانستان بسیار هزینه کردند . نه در افغانستان بلکه در سوریه ، عراق و دیگر کشورهای منطقه بسیار هزینه کردند و آن را از دست دادند.

وی تصریح کرد: این فرصت ها و موقعیت ها بدست نیامد مگر به همت مجاهدین فاطمیون ، زینبیون ، حشدالشعبی و شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانشان که الحمد الله پیکره مقاومت توانست بر استکبار غلبه کند.

دکتر شهریاری، بیان کرد:  قومیت ها و شیعیان باید در حکومت و تصمیمات درافغانستان سهیم باشند، باید با لسان لین و عطوفت و برادری گفتگو کرد و جلساتی را برگزار نمود و با روحیه صلح و دوستی این مباحث را مطرح کرد. همانگونه که جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی، نمایندگانی از یهودیان و زرتشتیان و دیگر ادیان و مذاهب دارد و آنان نیز مطالبات خود را بیان می کنند.

وی اذعان داشت: عقلانیت و قاعده حکومت داری این است که افرادی که مسیر تعامل و تعامل را در بیش نگیرند نتیجه ای نخواهند گرفت و صلح و صاحبان گفتگو ادامه دهندگان حکومت خواهند بود، در واقع تمدن سازی یعنی همه افراد جامعه از هر دین و مذهب زیر یک چتر قرار گیرند .

وی گفت: نکته ای دیگر مراقبت از نفود افرادی است که می توانند به این وحدت و سلم و دوستی آسیب برساند است که نیاز جدی به دقت و مراقبت دارد.

دکتر شهریاری در پایان تاکید کرد: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تمام توان در خدمت  خواهد بود تا هر گونه کمک و زمینه سازی لازم رابرای ایجاد گفتگو درافغانستان مهیا سازد.

ارسال نظر