وب سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى

اهم اخبار تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى
سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى
دکتر شهریاری درگذشت مولوی خداداد صالح مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان را تسلیت گفت
۱۴۰۲/۰۹/۰۴ ۱۰:۲۱ 365

دکتر شهریاری درگذشت مولوی خداداد صالح مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان را تسلیت گفت

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی پیامی در گذشت شیخ‌الحدیث مرحوم حاج مولوی خداداد صالح اندیشمند و مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان  و مؤسس و رئیس مدرسه علمیه و دانشگاه الغیاث را تسلیت گفت. 


به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، متن پیام به شرح زیر است: 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ 
إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ  

خبر درگذشت عالم، اندیشمند و مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان، شیخ‌الحدیث مرحوم حاج مولوی خداداد صالح، مؤسس و رئیس مدرسه علمیه و دانشگاه الغیاث، موجب تأثر و تألم اینجانب شد. 

تلاش‌ها و فعالیت‌های آن عالم عامل در دوران جهاد با شوروی که به دستگیری، حبس و شکنجه ایشان توسط دولت کمونیستی شوروی سابق منجر گردید، هرگز از یاد و خاطره ملت شریف افغانستان محو  
نخواهد شد. 

خدمات ارزنده و ماندگار آن مرحوم در زمان امامت مسجد جامع شهر هرات، ریاست شورای علماء، ریاست دارالعلوم عالی غیاثیه، نظارت بر مؤسسه عالی اسلامی الغیاث، موجب ترویج روحیه وحدت بین اقوام و مذاهب افغانستان و به‌ویژه خطه عالم‌پرور هرات گردید.  مجالس درس و بحث این عالم کم‌نظیر همواره توأم با تزکیه، تهذیب و توصیه به پرهیز از تفرقه و تنازع بود. 

اینجانب ارتحال این عالم پارسا که از معتقدین وحدت اقوام و مذاهب و از مروجین روحیه اخوت و برادری در جهان اسلام بود را به محضر علماء، فرهیختگان و بزرگان اهل‌سنت و شیعه افغانستان، مردم مؤمن و شریف این کشور، شاگردان، علاقمندان و خانواده محترم آن فقید سعید، تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای ایشان علّو درجات و برای بازماندگان، صبر و عافیت مسألت دارم.

ارسال نظر