کاشف الغطاء، اذان بیداری | طلایه داران تقریب (3)

نویسنده :

محمد رضا سماك امانی

گروه :

كتاب ها

تاریخ انتشار :

2021 م | ۱۴۰۰ هـ.ش

تعداد بازدیدکنندگان :

231

توضیحات :

اثر حاضر سومین کتاب از مجموعه «طلایه­داران تقریب» است و به شرح زندگی­نامه، خاندان، اقدامات وحدت­گرایانه و تفکرات فقهی و دینی آیت الله شیخ محمّدحسین کاشف الغطاء اختصاص دارد.

وی در ۱۲۹۴ ق. در محله عماره نجف چشم به جهان گشود. وی از نوادگان آیت الله شیخ جعفر کاشف الغطاء از مجتهدان و مدرسان علوم اسلامی عراق و فرزند آیت الله شیخ علی کاشف الغطاء از مجتهدان پارسای نجف بود.

شیخ محمّد حسین پس از فراگیری دروس مقدماتی، در محضر اساتیدی چون آیات عظام مصطفی تبریزی، میرزا محمّدباقر اصطهباناتی، آخوند خراسانی و سید محمّد کاظم یزدی و دیگران به کسب علوم اسلامی و حکمت و فلسفه پرداخت و پس از بیست سال تحصیل، به تدریس آموخته­های خویش اهتمام ورزید و از جوان­ترین اعضای گروه پاسخ به استفتائات آیت الله سید محمد کاظم یزدی شد. پس از درگذشت ایشان در ۱۳۳۷ ق، کاشف الغطاء با نگارش کتاب وجیزه الاحکام به دو زبان فارسی و عربی، مرجع تقلید شد.

حاشیه بر سفینه النجاه، حاشیه بر مجمع الرسائل، حاشیه بر عین الحیاه و مناسک حج از آثار فقهی وی به شمار می­رود.

کاشف الغطاء به وحدت مسلمانان و نزدیک کردن پیروان مذاهب اسلامی توجه ویژه­ای داشت. به همین منظور وی همواره در اندیشه گفت وگو با دانشمندان اهل سنت و برقراری وحدت شیعه و سنی بود. وی در ۱۳۲۹ ق . پس از ادای حج با دانشمندان سنی حجاز گفت وگو کرد وآنان را به وحدت فرا خواند.

وی علاوه بر آن، سفرهایی به دمشق، بیروت و مصر داشت و با علمای اهل سنت و شیعه دیدار كرد. وی نزدیک به سه سال در مصر اقامت گزید و به درخواست علمای الأزهر به سخنرانی و تدریس فقه و بلاغت در الأزهر و تدریس اصول فقه و تفسیر قرآن در مسجد رأس الحسین و الأزهر پرداخت.

یکی از اقدامات مفید وی پاسخ­گویی به شبهات مطرح شده درباره شریعت اسلامی و تشیع بود که نگارش آثاری چون الدین و الاسلام، نقد تاریخ آداب اللغه العربیه، جرجی زیدان، النقود و الردود (المطالعات و المراجعات)، الآیات البینات و اصل الشیعه و اصولها در همین راستا بود.

کاشف الغطاء در ۱۳۵۰ ق . در کنگر ه جهانی اسلام در فلسطین حضور یافت و سخنرانی کرد. سخنان پر شور وی چنان مورد استقبال علماء و مردم قرار گرفت که وی محبوب قلب­ها شد و تا روزی که او در فلسطین بود، نماز جماعت و جمعه به امامت او برگزار می شد.

کاشف الغطاء با اشغال فلسطین طی پیامی، سربازان مسلمان را به مبارزه و اخراج صهیونیست­ها دعوت کرد و در دومین کنفرانس اسلامی در پاکستان سخنرانی كرد و طی اقامت چهل روزه در این کشور مسلمانان را به وحدت دعوت نمود.

وی صاحب بیش از هفتاد اثر چاپ شده و چاپ نشده است که در پایان کتاب فهرست آنها آمده است.