محمّد جواد مغنیه، فقیهی نوگرا | طلایه داران تقریب (7)

نویسنده :

مهدی احمدی

گروه :

كتاب ها

تاریخ انتشار :

2021 م | ۱۴۰۰ هـ.ش

تعداد بازدیدکنندگان :

223

توضیحات :

اثر حاضر هفتمین کتاب از مجموعه «طلایه­داران تقریب» است که به شرح زندگی، اندیشه، آثار و فعالیت­های آیت الله محمّد جواد مغنیه برای وحدت و تقریب مذاهب اسلامی اختصاص دارد. وی در ١٩٠٤ م / ١٣٢٤ ق. در طیردبا از توابع صور لبنان چشم به جهان گشود. در اوان کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و در سایه فقر و سختی، به مدت یازده سال در نجف اشرف به تحصیل علوم حوزوی پرداخت. از استادان وی می­توان به برادرش شیخ عبدالکریم مغنیه، سید محمّد سعید فضل الله و آیت الله سید ابوالقاسم خویی اشاره کرد.

وی در ١٣٦٧ ق. به منصب قضاوت در دادگستری شیعیان بیروت رسید و در ١٣٧٠ ق . به ریاست این دادگستری منصوب شد. اما پس از پنج سال در اثر فشارهایی كه بر او وارد می­شد تا عدالت را زیر پا بگذارد، کناره­گیری کرد.

وی از ١٣٧٩ ق . سفرهای خود را آغاز کرد. ابتدا به سوریه رفت؛ پس از آن به مصر، ایران، بحرین و عربستان سفر کرد. این روحانی شیعه که با هدف تقریب میان مذاهب اسلامی به مصر سفر کرده بود با علما و استاد دانشگاه­های الأزهر ، قاهره، عین شمس و مؤسسه دارالکتب از جمله شیخ محمود شلتوت دیدار و درباره وحدت اسلامی و راه­های آن بحث و گفتگو کرد.

محمّد جواد مغنیه به اصلاحات دینی اهتمام ویژه­ای داشت و در مقاله­ای با عنوان «معرکه فی الأزهر المجددین و المحافظین» در مجله عرفان، ضمن خشنودی از روح تجدید و اصلاح در دانشگاه الأزهر، خواستار این روند در حوزه­های علمیه شیعه بود.

وی به مبارزات مسلمانان در برابر اسرائیل و آمریکا توجه ویژهای داشت و مبارزاتش سفارت آمریکا را واداشت تا به هر شکل ممکن شیخ محمّد جواد مغنیه را از مبارزه بر حذر دارد و حتی از او خواسته شد به دیدار روزولت برود؛ اما وی نپذیرفت. این اقدام شجاعانه وی بازتاب وسیعی در میان مردم داشت و روزنامه محرر از او به عنوان «هذا عربی عزیز» یاد کرد.

مغنیه صاحب نزدیک به شصت اثر در زمینه­های مختلف اسلامی است که برخی از آنها عبارتند از: قیم اخلاقیه فی فقه الامام الصادق(ع)، مع علماء النجف الاشرف، تفسیر مبین، التفسیر الکاشف، الحج على المذاهب الخمسه، الفقه على  المذاهب الخمسه، المهدی المنتظر(عج) و العقل و الاسلام مع الحیاه.