شیخ محمد غزالى، رایت اصلاح | طلایه داران تقریب (8)

نویسنده :

علی احمدی

گروه :

كتاب ها

تاریخ انتشار :

2021 م | ۱۴۰۰ هـ.ش

تعداد بازدیدکنندگان :

968

توضیحات :

این کتاب که هشتمین اثر از مجموعه «طلایه­داران تقریب» است به معرفی و زندگی­نامه و فعالیت­های علمی، فرهنگی و دینی شیخ محمّد غزالی اختصاص دارد.

وی در ١٣٣٤ ق . در روستای نکلا العنب استان بحیره کشور مصر به دنیا آمد و در دوران کودکی کل قرآن کریم را حفظ کرد. غزالی پس از فارغ التحصیلی از دانشکده اسکندریه، در رشته اصول دین در دانشگاه الأزهر زیر نظر استادانی چون شیخ ابراهیم غرباوی، شیخ محمود شلتوت، حسن بّنا و دیگران به تحصیل پرداخت و در ٢٦ سالگی موفق به کسب اجازه دعوت و ارشاد و اجازه تدریس در دانشگاه الأزهر گردید. غزالی از اعضای فعال جمعیت اخوان المسلمین بود و به همین دلیل در ١٣٦٩ ق . به همراه برخی از اعضای آن بازداشت و زندانی شد.

وی نسبت به مسائل و رویدادهای مربوط به مسلمانان توجه ویژه­ای داشت. پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حکم ارتداد سلمان رشدی از سوی امام خمینی(ره) و حادثه بمب­گذاری حرم امام رضا (ع) در ١٣٧٣ ش . از جمله مسائل و حوادثی بود که وی مواضع آگاهانه­ای نسبت به آنها اتخاذ کرد.

وی سفرهای متعددی به کشورهای اسلامی از جمله فلسطین، عربستان، قطر، الجزایر و ایران داشته است.

غزالی نزدیک به سه سال در فلسطین به تبلیغ دین اسلام پرداخت و در برابر اسرائیل مواضع اصولی و روشنگرانه اتخاذ کرد. وی در الجزایر نیز دانشگاه امیر عبدالقادر را تأسیس کرد. غزالی به حق یکی از پرچمداران وحدت اسلامی در دوره معاصر بود. وی معتقد بود اسلام دین وحدت است. از منظر او هر جا مسلمانی زندگی می­كند، آنجا کشور بزرگ اسلامی است. وی عدم آگاهی مسلمانان از عقاید یکدیگر، غرض ورزی برخی از نویسندگان و دامن زدن به اختلافات گذشته را از عوامل اصلی تفرقه و اختلاف میان مسلمانان و رشد فرهنگی و علمی، نقش روشنگرانه عالمان دینی و نقش سیاستمداران و حاکمان و توجه به اصول و مبانی مشترک را از عوامل وحدت اسلامی می­دانست.

غزالی بیش از ٥٥ اثر تألیف کرده که از شمار آنها می­توان به الاسلام والاوضاع الاقتصادیه، الاسلام و المناهج الاشتراکیه، التعصب والتسامح بین المسیحیه والاسلام، کیف نفهم الاسلام و معرکه المصحف فی العالم الاسلامی اشاره کرد.