شهید سیّد قطب، آیت جهاد | طلایه داران تقریب (6)

نویسنده :

علی احمدی

گروه :

كتاب ها

تاریخ انتشار :

2021 م | ۱۴۰۰ هـ.ش

تعداد بازدیدکنندگان :

232

توضیحات :

این کتاب ششمین اثر از مجموعه «طلایه­داران تقریب» است و به معرفی شهید قطب از اسلام­گرایان مصر اختصاص دارد. محمّد قطب در ١٩٠٦ م. ـ ١٢٨٥ ش. در روستای موشه از توابع استان أسیوط مصر به دنیا آمد. در ده سالگی حافظ کل قرآن شد. وی در ١٩٢٠ م. برای ادامه تحصیل به قاهره رفت و پس از تحصیل در دانشگاه دارالعلوم، با مدرک لیسانس در رشته ادبیات عرب فارغ التحصیل شد.

سید قطب به مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی نظیر استعمار، حکومت مصر، فقر، فساد و ... توجه بسیاری داشت و در این زمینه مقالاتی نوشت که حکومت مصر آنها را برنتافت و وی را در مأموریتی به آمریکا فرستاد تا شاید تفکراتش تغییر کند؛ اما چنین نشد و دو سال اقامتش در نیویورک بر آگاهی­ها و اطلاعات سیاسی­اش افزود.

وی در سال ١٩٥٠ به مصر بازگشت و به عنوان معاون وزیر تعلیم و معارف مشغول کار شد؛ اما دو سال بعد به منظور مبارزه با دولت، از کار خود استعفا نمود.

سید قطب نزدیک به ٢٥ سال فعالیت مطبوعاتی کرد که آثار او نزدیک به ٤٥٥ مقاله و شعر در مجلات و روزنامه­های مختلف ازجمله الفکر الجدید، اخوان المسلمین، اللواء الجدید، المجاهد، الاهرام و جز آن به چاپ رسید که اغلب آنها مقالات تندی علیه حکومت و استعمار به شمار می­آمدند.

سید قطب در میان سال­های 1952 ـ ١٩٦٤ م . طراح و مغز متفکر جنبش اخوان المسلمین بود. غرب­ستیزی، مبارزه سیاسی و اقتصادی با دشمن، مقایسه جامعه جاهلی (غیرمسلمانان) با جامعه اسلامی، طرح اندیشه اسلام آمریکایی و مبارزه با صهیونیسم از جمله دیدگاه­ها و اندیشه­های وی در اخوان المسلمین بود که برایشان تلاش بسیاری کرد. وی ملی­گرایی را بزرگ­ترین مانع پیش روی وحدت اسلامی می­دانست و اعتقاد داشت اندیشه تنگ و تاریک ملی­گرایی، اندیشه ویران­گری است که نیروهای «میهن بزرگ اسلامی» را پراکنده ساخته و آنها را به دولت­های ناتوان و بی ارزش تبدیل نموده که به امپریالیسم اجازه و امکان می­دهد روزانه یک کشور اسلامی رار نابود سازد. وی همچون سید جمال معتقد بود هر جا مسلمانی هست، آنجا قلمرو اسلام است و اگر کشوری اجنبی به کشوری اسلامی حمله کند، به اسلام حمله کرده است. وی در جریان ملی شدن صنعت نفت ایران، در نامه­ای به آیت الله کاشانی ضمن حمایت از ایشان، آن را نهضتی اسلامی برشمرد.

مبارزات سیاسی سید قطب سرانجام باعث شد وی در دادگاهی نظامی محاکمه و به اعدام محکوم شود و این حکم در هشتم آگوست ١٩٦٦ م. اجرا و سید قطب به شهادت رسید. وی صاحب آثار متعددی در ادبیات، تفسیر قرآن، سیاست و جز آن است که معرکه الاسلام و الرأس­مالیه، السلام العالمی والاسلام، العراله الاجتماعیه فی الاسلام، تفسیر فی ظلال القرآن، التصویر الفنی فی القرآن، الدراسات الاسلامیه از آن جمله­اند.