الامام كاشف الغطاء | سلسلة رواد التقريب (1)

نویسنده :

محمد جاسم الساعدی

گروه :

كتاب ها

تاریخ انتشار :

2021 م | ۱۴۰۰ هـ.ش

تعداد بازدیدکنندگان :

1092

توضیحات :

یکی از برنامه­های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای نیل به اهداف خود، معرفی پیش­گامان حوزه تقریب از مذاهب مختلف اسلامی می­باشد. کتاب حاضر سومین اثر از مجموعه «سلسله رواد التقریب» است که به شیخ محمد حسین کاشف الغطاء اختصاص دارد. این عالم برجسته شیعی تلاش­ها و فعالیت­های مختلفی برای تحقق وحدت اسلامی کرد و بر آن بود تا با نگارش مقاله و نامه و کتاب، نیازهای نیل به این هدف را تبیین کند.

کتاب از مقدمه ناشر، مقدمه مؤلف، و هشت فصل تشکیل شده است.

فصل اول به تولد کاشف الغطاء و خاندان وی اختصاص دارد.

در فصل دوم، رشد و تکامل علمی، استادان، شاگردان و اجازات علمی شیخ تبیین شده است .

فصل سوم به تاریخچه­ای از زندگانی کاشف الغطاء از جمله برنامه­های روزانه، شخصیت علمی و د ینی، سفرها و ... اختصاص دارد .

نویسنده در فصل چهارم بر آن بوده تا و یژگی­های کاشف الغطاء را با طرح برخی پرسش­ها بیان کند.

فصل پنجم کتاب به مواضع و دیدگاه­های سیاسی و اصلاح­طلبانه شیخ در برخی مسائل از جمله حضور در کنفرانس اسلامی پاکستان، موضع­گیری در قبال کنفرانس بحمدون و سفیران بریتانیا و آمریکا و ارسال نامه­ای به محمد علی جناح اختصاص دارد.

در فصل ششم به برخی اقدامات و تلاش­های کاشف الغطاء در زمینه تقریب مذاهب اسلامی از جمله ارسال نامه­هایی به شیخ ابراهیمی (عالم مبارز الجزایری)، دکتر عبداللطیف حمزه (نویسنده مصری) و احمد شاکر (دادستان مصر)، حضور در کنفرانس­های اسلامی جهانی و نگارش مقالاتی چون «چگونه مسلمانان متحد می­شوند؟» و «جماعت تقریب مذاهب اسلامی» پرداخته شده است.

در فصل هفتم تألیفات و آثار علمی دینی کاشف الغطاء معرفی شده. و در فصل هشتم چگونگی درگذشت این عالم برجسته و نیز دیدگاه­های شخصیت­های مختلف درباره وی بیان شده است.

پایان­بخش کتاب نمایه منابع و فهرست موضوعات کتاب است.