وب سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى

اهم اخبار تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى
سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى

زندگى نامه دبیر کل

 

 

حمید شهریاری، 

* استاد درس خارج فقه در حوزه علمیه،

* متخصص تولید محتوا در فضای مجازی،

* مدیر ارشد کلان پروژه عدالت الکترونیک،

* نویسنده و پژوهشگر کتب دانشگاهی،
 
 

تولد و تحصیلات:

در دی ماه ۱۳۴۲ در تهران بدنیا آمد. تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان خوارزمی (شریعتی) میدان بهارستان گذراند، در سال ۱۳۶۰ با بالاترین معدل کتبی بین دانش‌آموزان سه کلاس ریاضی فیزیک، دیپلم گرفت.
 

حوزه علمیه قم:

ایشان تحصیلات خود را در حوزه علمیه قم در سال 1360 شروع کرد و دروس سطح حوزه را طی مدت شش سال به پایان رساند. او در این سالها در پایه هفتم حوزه (رسایل و مکاسب) شاگرد اول حوزه شد و از دست آیات عظام وقت و حضرت امام - قدس سره - جوائزی دریافت کرد.

در کنار تحصیل به تدریس دروس حوزوی شامل ادبیات، منطق، کلام، فلسفه ، فقه، و اصول اشتغال داشت.

پس از طی دوره آموزشی و دریافت مدرک سطح حوزه در سال ۱۳۶۷، به مدت پانزده سال به طور مستمر در دروس خارج فقه و اصول اساتیدی همچون آیة الله سید کاظم حائری، مرحوم آیة الله شیخ جواد تبریزی، آیة الله سید محسن خرازی، مرحوم آیة الله شیخ محسن مصلحی اراکی، و همچنین در برخی از دروس آیة الله سید موسی زنجانی، آیة الله سید محمود هاشمی شاهرودی، و آیة الله شیخ وحید خراسانی شرکت کرد.

 استاد شهریاری تدریس درس خارج را در سال 1391 در حوزه علمیه قم شروع کرد. این درس تاکنون به (کتاب الخمس) و (کتاب القضاء) پرداخته است. همچنین در موضوعات نوپدید در فقه نیز ورود کرده و مبحث “فقه فناوری های نوین” را بصورت درس خارج طرح کرده است. “احکام کلی فضای مجازی “، ”فقه حریم خصوصی” و"دفاع الکترونیکی و امنیت در فضای مجازی" از جمله مباحث طرح شده در درس خارج ایشان بوده است. بخشی از این تدریس بصورت کتاب “فقه الخصوصية” منتشر گردیده است.

 

دانشگاه و دریافت جایزه کتاب سال:

همزمان با تحصیل درس خارج، در دانشگاه تربیت مدرس قم پذیرفته شد و کارشناسی ارشد الهيات و معارف اسلامي را با نگارش رساله‌ای با عنوان شورا در فتوا را در سال ۱۳۷۴ به پایان رساند. این اثر بعدها به عنوان پژوهش برتر در حوزه دین نائل آمد.

دكترای فلسفه تطبيقی را در دانشگاه قم گذراند و با سفری یک ساله به عنوان دانشجوی مدعو در دانشگاه منچستر به سال ۱۳۸۱ به نگارش اثر فلسفه اخلاق در تفکر غرب از دیدگاه السدیر مک‌اینتایر، دست یازید، که در سال ۸۵ به عنوان کتاب سال فلسفه جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.
 

ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی:

از سال ۱۳۷۵ ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم را بر عهده داشت. نور الانوار نام یکی از صدها نرم‌افزار تولیدی این مرکز است که در سال ۱۳۷۸ رتبه دوم تحقیقات کاربردی را در جشنواره خوارزمی بدست آورده است. همچنین نرم‌افزار جامع فقه اهل البیت (نسخه ۲) و درایة النور (نسخه ۲/۱) و جامع الاحادیث (نسخه 3/5) بخشی از نرم‌افزارهایی است که در دوران ریاست ایشان در مرکز فوق تولید گردیده و ملجأ طلاب، محققان و مدرسان حوزه است و دگرگونی گسترده‌ای در شیوه تحصیل و تحقیق در حوزه‌های علمیه ایجاد کرده است.
 

معاونت رئیس قوه قضائیه:

همچنین از سال 88 به مدت ده سال معاونت رئیس قوه قضائیه و ریاست مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه را بر عهده داشت. تأسیس بیش از 30 کلان طرح فناوری در قوه قضائیه از جمله " ابلاغ الکترونیک " ، " سامانه خدمات الکترونیک" ، " دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و سامانه ثنا(ثبت نام الکترونیک) و سامانه سجا (سامانه جامع آماری) در دوره تصدی این مسئولیت بوده است. 
 

سوابق اجرایی:

او ریاست مرکز تحقیق و توسعه علوم انساني (سازمان سمت) ، مديریت شبكه اطلاع‌رسانی حوزه و دبیری شورای عالی اطلاع‌رسانی کشور را نیز در کارنامه اجرایی خود دارد و طی دو دوره، از سوی مقام معظم رهبری – مد ظلّه العالی- به عنوان عضو حقیقی"شورای عالی فضای مجازی" انتخاب شده است.
 

او به عربی مسلط است و به روانی به انگلیسی سخن می‌گوید.