يادداشت "منتظر بون گالون" اسلام پژوه و محقق فیلیپینی: کرونا خللی در برگزاری موفق کنفرانس وحدت به وجود نیاورد
۱۳۹۹/۰۸/۲۰ ۰۸:۲۰ 1334

يادداشت "منتظر بون گالون" اسلام پژوه و محقق فیلیپینی: کرونا خللی در برگزاری موفق کنفرانس وحدت به وجود نیاورد

کنفرانس بین المللی وحدت به میزبانی مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای نخستین بار به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت مجازی برگزار شد. تردیدی وجود ندارد که برگزاری فیزیکی این نشست از نظر دیدار رهبران، فعالان و محققان دینی با یکدیگر فرصت خوبی را برای گفت گوهای چهره به چهره و حتی ایجاد دوستی و رابطه بلند مدت فراهم می کند. اما به هر حال محدودیت هایی که در اثر وقوع این بیماری فراگیر دامن همه کشورها از جمله کشورهای اسلامی را گرفته است، مانع از ادامه برگزاری فیزیکی نشستی با این اهمیت شد.

به هر حال به دلیل اپیدمی کرونا همه وجوه سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و مذهبی انسانها تحت تاثیر قرار گرفته است و می توان با یافتن راهکارهایی این تهدید را به فرصتی برای پیگیری اهداف کشور در زمینه های اشاره شده تبدیل کرد. در حقیقت بحران کنونی چاره ای را برای تغییر دیدگاه و استفاده لازم از همه ظرفیت موجود باقی نگذاشته است. 

به دلیل شیوع کرونا تجربه خوبی در فضای مجازی و مخاطبان آن به وجود آمد تا اگر در این زمینه آموزش ندیده اند، بیاموزند و کسانی هم که تجربه دارند امکانات و تسهیلات استفاده حداکثری از شبکه های مجازی را افزایش دهند.

در شرایط کنونی بسیاری از برنامه های آموزشی در اغلب زمینه ها به صورت فیزیکی تعطیل شده است و برنامه های آموزشی مجازی در سطحی گسترده جایگزین آن شده است. به ویژه که در حال حاضر طیف زیادی از مردم بنا به ضرورت به فضای مجازی و شبکه‌های اطلاع رسان اینترنتی گرایش پیدا کرده اند. باید از این فضا برای فرهنگ سازی در جهت مبارزه با کرونا بهره برد.

کنفرانس وحدت هم با تکیه بر این ظرفیت تلاش کرد که به صورت مجازی همه فعالان و رهبران و اسلام پژوهان را گرد یکدیگر جمع کند تا کرونا مانع از توقف پیگیری اهداف صلح طلبانه آن نشود.

ارسال نظر