هر اختلاف سلیقه ای را نباید به سمت اختلافات مذهبی سوق دهیم
۱۴۰۱/۰۵/۰۴ ۰۹:۴۱ 147
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

هر اختلاف سلیقه ای را نباید به سمت اختلافات مذهبی سوق دهیم

حجت الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری تاکید کرد: ما مسلمانان نباید اجازه دهیم اختلافات سلیقه ای بین ما دستاویزی برای دشمن در راستای ایجاد اختلاف باشد.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع در وبینار بین المللی مسئله غدیر از منظر مذاهب اسلامی که عصر امروز به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور علمای شیعه و سنی برگزار شد، با اشاره به آیات قرآنی در دعوت به وحدت و دوری از تفرقه اظهار داشت: اصل مسئله غدیر نزد شیعه و سنی ثابت شده است، واقعه‌ای است مورد اجماع و اصل وقوع حادثه مورد انکار نیست.

وی افزود: ما مسلمانان علاوه بر نقاط اشتراک باید در مورد مباحث اختلافی نیز با یکدیگر صحبت کنیم تا دستاویزی برای دشمنان اسلام نباشد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: اخلاق اختلاف بسیار مهم است، ممکن است بین ما انسان ها اختلافات سلیقه ای و نه الزاما عقیده‌ای،تاریخی، مذهبی و… وجود داشته باشد. بنابراین باید بتوانیم به درستی و با جدال احسن اختلافات بین خود را ساماندهی کنیم تا دشمن نتواند در بین ما اختلاف ایجاد کند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری تاکید کرد: لازم نیست هر اختلاف سلیقه ای را به سمت اختلافات مذهبی سوق دهیم و نباید بگذاریم بر سر امور سلیقه ای نزاع و درگیری ایجاد شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به روایت “مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِيٌّ مولاه...” گفت: ما شیعیان این روایت را حمل بر ولایت امر می‌کنیم و معتقد هستیم که ولایت ایشان از جانب خدا الهام و به پیامبر(ص) ابلاغ شده است. اما اهل سنت ولایت را در اینجا به معنای دوستی می‌گیرند.


وی در پایان تاکید کرد: ماهمه باهم برادریم و در کنار هم زندگی می‌کنیم و تعابیر مختلفی در مورد غدیر داریم که اینها مشکلی نیست و باید سعی کنیم  موارد این چنینی موجبات وحدت و نه اختلاف بین ما را فراهم آورد