دیدار دبیرکل مجمع تقریب با رئیس اسبق سازمان محمدیه اندونزی
۱۴۰۲/۰۵/۰۷ ۰۸:۲۰ 179

دیدار دبیرکل مجمع تقریب با رئیس اسبق سازمان محمدیه اندونزی

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری و هیئت همراه که به اندونزی سفر کرده اند، با عقيل سراج عضو شورای عالی مجمع تقریب و رئیس اسبق سازمان محمدیه اندونزی دیدار و گفت‌وگو کردند.
 

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حکیم الهی نماینده دفتر مقام معظم رهبری در این دیدار به ذکر سوابق تحصیلی و کاری دکتر شهریاری در قوه قضائیه،  شورای عالی فضای مجازی، مرکز تحقيقات کامپيوتری علوم اسلامي نور و ... پرداخت.

وی اظهار داشت:دکتر شهریاری از اساتید حوزه در قم و تهران بوده و به تدریس فقه خارج مشغول هستند، کتابهای فراوانی در فقه و علم اجتماع به زبان عربی دارند و هدفشان از آمدن به اینجا، ایجاد زمینه همکاری در زمینه  تقریب و وحدت امت اسلامی است؛ آن هم در زمانی که فرقه های ضاله ای مثل داعش، القاعده و گروههاي سلفي و تكفيري در كشورهاي اسلامي جولان می‌ دهند.

حکیم الهی در ادامه به معرفی دیگر اعضای هیئت ایرانی، از جمله دکتر حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی معاون بین الملل مجمع تقریب، محسن مسچی معاون امور ایران  مجمع تقریب، اسماعیل نوری معاون فرهنگی مجمع، ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران در مالزی و رونقی سرپرست سفارت ایران در اندونزی پرداخت.

عقيل سراج در این دیدار، ضمن خوش آمدگویی به دبيركل مجمع تقریب و هيئت همراه، اظهار داشت: در كشور اندونزی 22 هزار دانشكده مستقل داريم كه وابسته به حكومت نيستند و شخصي اداره مي شوند و حكومت دخالتي در امور ما ندارد.

وی ادامه داد:علم آموزان در اینجا در زمينه نحو و صرف و بلاغت، قرآن و زبان عربی و انگلیسی مشغول به تحصیل هستند.

عضو شورای عالی مجمع  تأکید کرد: اسلام دین محبت است که از طریق دوستی و محبت آمده نه از طریق جنگ و کارزار و زورگویی؛ وی همچنین گفت:علمای زیادی از انحاء کشورهای اسلامی از جمله شیخ ابراهیم سمرقندی جهت تدریس علوم قرآن به کشور ما آمدند.

وی افزود: ارتباط ما با دیگر کشورهای اسلامی مثل ایران، تركيه، مصر و مغرب و كشورهاي حوزه خليج فارس و دیگر كشورهاي اسلامي خیلی خوب و مثمرثمر است و بسیاری از طلاب ما خواهان آمدن به ايران جهت ادامه تحصيل هستند.

عقیل سراج گفت: اندونزي متشكل از 17000 جزيره است كه حدود 270 ميليون نفر در آن ساكن هستند و مسلمانان 87 درصد آن را تشكيل مي دهند و ما دوست‌داران رسول خدا(ص) و اهل بيت پیامبر(ص) هستیم، دانش آموزان ما فقط در زمینه علوم اسلامی مشغول به تحصیل نیستند، بلکه در رشته طب و هندسه و فیزیک نیز ما دانشجو و دانش آموز داریم.

دکتر حمید شهریاری هم در این دیدار با اشاره به حدیث "كَلِمَةُ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ حِصْني فَمَنْ دَخَلَ حِصْني اَمِنَ مِنْ عَذابي" گفت: اولين اصل در اسلام توحيد است؛ به معنای اينكه خداوند واحد و صمد و ابدی است.

وی در ادامه به تشریح مراحل خلق آسمان و زمین و انسان پرداحت و گفت: خداوند انسان را از نطفه ای خلق کرد و تکوین داد و در نهایت به سوی او باز خواهیم گشت؛ اما انسان نیاز به هدایت دارد تا به صراط مستقیم برود و راه را برای رسیدن به آفریدگارش نشانش دهند تا به هدف که کلمه توحید است، برسیم. خداوند با اوامر و نواهي برای هدایت ما صراط مستقیم را به ما معرفی کرد و بر ماست كه به اوامر الهي گوش فرا داده و اطاعت کنیم تا به مقصد نهایی و بهشت برین وارد شویم. خداوند این راه را از طریق انبیاء و رسولان به ما نشان داد. 

وی خاطر نشان کرد: کلمه «لا الله الا اله» انسان را از جهنم نجات می دهد و هرکه وارد این اسم شد، مسلمان است و مسلمان می‌بایستی به مسلمانی دیگرانی که این کلام را به کار برده اند، معترف باشد و از تکفیر ایشان بپرهیزد.

دبیرکل مجمع تقریب گفت: متاسفانه در جهان اسلام شاهدیم که خیلی از فرق اسلامی همدیگر را تکفیر می کنند و قیم سه گانه اسلام را مراعات نمی کنند. پیامبر (ص) فرمودند:خداوند بر «المودة في القربى» تاكيد داشته اند. مودت شدت حب است و كسي كه به اين آيه عمل کند، محب اهل بيت(ع) است. 

وی ضمن قدردانی از میزبانی عقیل سراج تأکید کرد: بر ماست كه به اخلاق اسلامي مزين شويم.

ارسال نظر