وب سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى

اهم اخبار تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى
سایت رسمی مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى
به بهانه سالروز شهادت سردار آسمانی
۱۴۰۱/۱۰/۱۳ ۱۱:۱۳ 538
یادداشت

به بهانه سالروز شهادت سردار آسمانی

بسم الله الرحمن الرحیم

مهدی عزیزی

سیزدهم دی ماه، سالروز شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی است. روزی که برای همیشه در تاریخ ماند و بهانه ای شد برای شناخت هرچه بیشتر سیره مجاهدان راه خدا علی الخصوص سردار شهید که عمری را با مجاهدت و عمل صالح سپری کرد و در نهایت مزد سالها مجاهدت را از خداوند سبحان دریافت کرد.

سوالی که ممکن است به ذهن بسیاری از دوست داران حاج قاسم برسد این است که به راستی چه چیز سردار را چنین بالا برد که حتی غیر مسلمانان را شیفته خود کرد؟ آیا آنچه سردار شهید را جاودانه کرد، صرف ایمان راستین ، عمل صالح همراه با اخلاص و یا جهاد در راه خدا بود که اگر این گونه بود بسیاری از مومنان و شهدای راه حق از این صفات در حد اعلای آن برخوردار بودند ولی هیچ یک به اندازه سردار، تاثیرگذار نبودند.

به نظر می رسد که یکی از نکاتی که در زندگی سردار بسیار برجسته شد و ایشان را تا اوج بالا برد، جنبه خدمت مجاهدانه به دین و دین داران بود در وسعت جهانی بود. آنچه ایشان را شهره آسمانیان و زمینیان کرد، نصرت دادن دین الهی در طراز بالا بود.

در زمانه ای که استکبار جهانی با دست پرورده جدید خود به نام داعش، به نابودی اصل اسلام و مسلمانان و ایجاد رعب و وحشت و تنفر از اسلام در دنیا کمر بسته بود، کسی که این خطر بزرگ برای جهان اسلام را درک کرد و تمام قد در برابر این جریان خطرناک ایستاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود. البته که مجاهدان دیگر نیز در این مسیر مجاهدت های فراوانی کردند که برخی از آنان به لقاء الله رسیدند و اجر خویش را با مهر شهادت بر نامه عمل خویش دریافت کردند « مِنَ ٱلمُؤمِنِينَ رِجَال صَدَقُواْ مَا عَهَدُواْ ٱللَّهَ عَلَيهِ فَمِنهُم مَّن قَضَى نَحبَهُ وَمِنهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُواْ تَبدِيلاً»[1](احزاب، آیه23)  لکن آن کسی که در خط مقدم نقش فرماندهی و ساماندهی این مجاهدان راه خدا را داشت سردار عزیز حاج قاسم سلیمانی بود.

هرچند در نگاه سطحی ممکن است برخی گمان کنند که فعالیت های سردار بیشتر برای حفظ کیان کشور ایران از ورود و حمله گروه های تکفیری بود و از این جهت هر ایرانی هرچند غیر مسلمان مدیون مجاهدت ها و رشادت های این سردار رشید اسلام است و یا در نگاه عمیق تر، مجاهدت های ایشان جان میلیونها نفر از شیعیان و پیروان اهل بیت علیهم السلام در سراسر دنیا را نجات داده و حرم های اهل بیت علیهم السلام را از خطر تخریب و هتک حرمت حفظ کرد اما سخن فراتر از این گفتارهاست. 

عنوان مدافعان حرم، هرچند در ظاهر به کسانی که از حرم اهل بیت علیهم السلام دفاع کردند اطلاق می شد اما در واقع عنوان مقدسی بود برای تمام کسانی که از حرم اسلام و مسلمین دفاع کرده و می کنند.  هنر سردار رشید این بود که قومیت های مختلف با مذاهب گوناگون را در یک صف واحد در مقابل دشمن تکفیری که با رفتارهای جاهلانه کمر به ریشه کن کردن اصل اسلام بسته بود بسیج کرد و این خود نشان از اراده آهنین و بنیان مرصوصی داشت که طبق وعده الهی نصرت قطعی خداوند را در پی داشت همان گونه که قرآن می فرماید: « يَـأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ إِن تَنصُرُواْ ٱللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدَامَكُم »[2] (محمد، آیه7)

شکست و نابودی دشمن تکفیری در سرزمین عراق و شام که به حق، بلای جان مسلمانان در سراسر عالم شده بودند نمونه کوچکی از این نصرت الهی بود. 

خدمت سردار دلها به اسلام و مسلمانان و حتی بشریت، یکی از مصادیق یاری دین خدا بود. این نصرت خالصانه همراه با مجاهدت شبانه روز و خستگی ناپذیر که نتیجه اش نجات جان میلیونها نفر و حفظ و تقویت دین خدا و جبهه حق در برابر باطل شد رمزی بود که توانست سردار دلها را تا اوج آسمانها بالا ببرد.

درسی که سردار آسمانی برای ما زمینیان به یادگار گذاشت این است که هر کسی در هر لباس و جایگاهی اگر خدمت به دین خدا را اولویت زندگی خویش قرار داده و برای آن مجاهدت کند و در مسیر یافتن راههای خدمت به دین تلاش کند، خداوند سبحان مسیرهای خدمت و نصرت را برای او باز خواهد کرد و پیوسته او را یاری کرده و درهای تقرب به خویش را  برای او خواهد گشود. حاج قاسم به این آیه شریفه قرآن تجسم عینی بخشید و چراغ راهی برای نسل امروز شد: « وَٱلَّذِينَ جَاهَدُواْ فِينَا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنَا وَإِنَّ ٱللَّهَ لَمَعَ ٱلمُحسِنِينَ»[3](عنکبوت، آیه 69) 

هر قدر مجاهدت و خدمت به دین بیشتر و در وسعت بالاتر، اجر و مزد الهی و تقرب به درگاه لایزالش بیشتر و بالاتر و چه خدمتی در زمان ما بالاتر از نجات کیان اسلام و سرزمین های اسلامی توسط سردار عزیز و یاران باوفایش از خطر بزرگی که دامنگیر شده بود. « وَسَلَامٌ عَلَیهِ يَومَ وُلِدَ وَيَومَ يَمُوتُ وَيَومَ يُبعَثُ حَيّا»[4] (مریم، آیه15)  


[1] . از مؤمنان مردانى هستند كه به آنچه با خدا بر آن پيمان بستند [و آن ثبات قدم و دفاع از حق تا نثار جان بود] صادقانه وفا كردند، برخى از آنان پيمانشان را به انجام رساندند [و به شرف شهادت نايل شدند] و برخى از آنان [شهادت را] انتظار مى برند و هيچ تغيير و تبديلى [در عهدی که با خدا بستند] راه نداده اند

[2] . ای کسانی که ایمان آورده اید اگر خداوند را یاری کنید، خداوند هم شما را یاری کرده و به شما ثبات قدم عطا می کند.

[3] . کسانی که در راه ما مجاهدت می کنند حتماً راه های خود را به آنها نشان می دهیم و همانا خداوند همراه با نیکوکاران است.

[4] . وسلام بر او زمانی به دنیا آمد و زمانی که می میرد و زمانی که زنده مبعوث خواهد شد.

ارسال نظر