سازمان‌های اسلامی در استرالیا

سازمان‌های اسلامی در استرالیا

سازمان‌های اسلامی در استرالیا طیف گسترده‌ای از گروه‌ها و انجمن‌ها را اداره می‌کنند و توسط جامعۀ اسلامی در استرالیا پشتیبانی می‌شوند. این سازمان‌ها خود متشکل از سازمان‌های بزرگ جامعه، سازمان‌های محلی، مساجد و مدارس هستند. اکثر مسلمانان استرالیا سنی مذهب بوده و شیعه و سپس صوفی و احمدیه در اقلیت هستند.[۱]

نویسنده: مهدی زکریاپور

فهرست

۱ سازمان‌های بزرگ
۱.۱ فدارسیون شورای اسلامی استرالیا
۱.۲ انجمن مسلمانان لبنان
۱.۳ شورای ملی امامان استرالیا
۱.۴ دارالفتوا – شورای عالی اسلامی استرالیا
۲ گروه‌ها و انجمن‌های کوچک
۲.۱ هلال بریزبن
۲.۲ جامعۀ اسلامی ملی گوروش استرالیا
۲.۳ انجمن دوستی اسلامی استرالیا
۲.۴ شبکۀ اطلاعات و خدمات اسلامی استرالیا
۲.۵ موزۀ اسلامی استرالیا
۲.۶ آکادمی آموزشی و پژوهشی اسلام
۲.۷ شورای اسلامی رفاه زنان
۲.۸ انجمن امداد مسلمانان استرالیا
۲.۹ شبکۀ تجارت مسلمانان
۲.۱۰ گروه مرجع جامعه مسلمانان
۲.۱۱ انجمن زنان مسلمان
۲.۱۲ شبکۀ ملی زنان مسلمان استرالیا
۲.۱۳ بنیاد ملی زکات
۳ گروه‌های رادیکال اسلامی
۳.۱ انجمن اهل السنة والجماعة
۳.۲ مرکز جهانی جوانان اسلامی
۳.۳ حزب التحریر
۳.۴ جنبش جوانان اسلامی
۴ گروه‌های مبارز اسلامی
۴.۱ گروه “احمد Y”
۴.۲ گروه بنبریکا در ملبورن
۴.۳ گروه چیخو در سیدنی
۴.۴ لشکر طیبه
۴.۵ (جماعة اسلامیة) – گروه ترور منطقی چهار
۴.۶ الشباب
۴.۷ سندیکای سوریه
۵ سازمان‌های تروریستی غیرقانونی
۶ مساجد
۷ رسانه‌ها
۷.۱ مسلمان تایمز استرالیا
۷.۲ رادیو جامعۀ مسلمان
۷.۳ شبکۀ تلویزیونی یک راه
۸ مدرسه
۸.۱ نیو ساوت ولز
۸.۲ ویکتوریا
۸.۳ کوئینزلند
۸.۴ استرالیای جنوبی
۸.۵ استرالیای غربی
۹ پانویس

سازمان‌های بزرگ

فدارسیون شورای اسلامی استرالیا

فدراسیون شورای اسلامی استرالیا (AFIC) (موسوم به شورای مسلمانان استرالیا) در سال ۱۹۶۴ میلادی به عنوان یک نهاد حمایتی برای گروه‌ها و جوامع مختلف اسلامی تاسیس شده و مهم‌ترین سازمان اسلامی استرالیا است. AFIC نقش خود را برای نمایندگی از اسلام و مسلمانان استرالیا در برابر دولت استرالیا و سایر نهادها، در سطح ملی و بین‌المللی می‌داند. AFIC در جهت هماهنگی و تأمین منابع فعالیت‌های شوراهای اسلامی و جوامع اسلامی عضو خود تلاش می‌کند. مدارس اسلامی اداره شده توسط این سازمان بارها با ادعای سوء مدیریت توسط دولت استرالیا مورد بررسی قرار گرفته‌اند. ادعاهایی از نامناسب بودن گردش مالی، اخراج ناعادلانه کارمندان، تبعیض جنسیتی و استخدام معلمانی با سوابق بنیادگرایانه یا افراطی‌گری وجود دارد.[۲]

انجمن مسلمانان لبنان

انجمن مسلمانان لبنان یک سازمان رفاهی غیرانتفاعی استرالیایی است که در لاکمبه، واقع در حومۀ جنوب غربی سیدنی مستقر است. این انجمن در اوایل دهۀ ۱۹۶۰ میلادی به عنوان یک پروژۀ اجتماعی برای تأمین نیازهای اجتماعی، مذهبی، تفریحی و آموزشی مسلمانان محلی تأسیس شد. این گروه مسجد لاکمبه را که ۵۰۰۰ عضو دارد اداره می‌کند.

شورای ملی امامان استرالیا

شورای ملی امامان استرالیا در سال ۲۰۰۶ میلادی طی جلسه‌ای با بیش از ۸۰ امام از امامان مساجد اهل سنت استرالیا که برای بحث در مورد بحران ایجاد شده توسط اظهارات تاج الدین الهلالی گرد آمده بودند، تشکیل شد.

دارالفتوا – شورای عالی اسلامی استرالیا

(دارالفتوا – شورای عالی اسلامی استرالیا) یک نهاد عالی رتبۀ اسلامی در استرالیا است که در سال ۲۰۰۴ میلادی برای تأمین نیازهای روزافزون جامعۀ مسلمانان استرالیا توسط انجمن پروژه‌های خیریۀ اسلامی، با نام اختصاری (AICP) به عنوان “نماد امید، استقلال و اعتدال برای مسلمانان استرالیا” تاسیس شد. این شورا در شهر بنکستون در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا قرار دارد.

گروه‌ها و انجمن‌های کوچک

هلال بریزبن

هلال بریزبن در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان یک سازمان جامعه محور در زمینۀ ترویج سبک زندگی سالم از طریق ورزش، سرگرمی، آموزش و فرهنگ، در میان جامعۀ مسلمانان در ایالت کوئینزلند استرالیا تشکیل شد. آنها هر جمعه یا شنبه یک خبرنامۀ الکترونیکی به نام “اخبار جامعۀ هلال” در وبسایت خود منتشر می‌کنند که شامل اخبار عمومی دربارۀ جامعۀ مسلمانان و همچنین رویدادها و فعالیت‌های محلی است.

جامعۀ اسلامی ملی گوروش استرالیا

جامعه اسلامی ملی گوروش استرالیا (ICMG) یک مجمع اسلامی است که زندگی دینی مسلمانان را به طور جامع سازمان می‌دهد. هدف ICMG نه تنها حفظ تعالیم اسلامی، اعلام عقاید اسلامی و ابلاغ وظایف دینی ناشی از آن اعلامیه است. به غیر از این، ICMG به تمام موضوعات مربوط به مسلمانان می‌پردازد و در عین حال منافع آنها را نمایندگی می‌کند. هدف ICMG بهبود شرایط زندگی مسلمانان استرالیا و همچنین تأمین حقوق اساسی آنها است.

انجمن دوستی اسلامی استرالیا

انجمن دوستی اسلامی استرالیا (IFAA) گروهی است که توسط کیسر تراد، مدیر سابق انجمن مسلمانان لبنان تاسیس شد.

شبکۀ اطلاعات و خدمات اسلامی استرالیا

شبکه اسلامی اطلاعات و خدمات استرالیا (IISNA) یک انجمن اسلامی مستقل است که در برادمیدوز، ایالت ویکتوریا مستقر است.

موزۀ اسلامی استرالیا

موزۀ اسلامی استرالیا (IMA) بنیادی غیرانتفاعی است که برای تأسیس اولین موزۀ اسلامی در استرالیا مورد توجه قرار گرفت. این موزه میراث هنری و آثار تاریخی مسلمانان در داخل و خارج استرالیا را برای عموم به نمایش می‌گذارد.

آکادمی آموزشی و پژوهشی اسلام

آکادمی آموزشی و پژوهشی اسلام (IREA) یک انجمن اسلامی است که در Hoppers Crossing، ویکتوریا مستقر است.

شورای اسلامی رفاه زنان

شورای اسلامی رفاه زنان در ایالت ویکتوریا با نام اختصاری (IWWC) یک انجمن رفاه اجتماعی است که از زنان مسلمان در ایالت ویکتوریای استرالیا حمایت می‌کند. مدیر این گروه جومانه الماترا است. در سال ۲۰۱۱ میلادی، این گروه به مرکز زنان مسلمان استرالیا (AMWCHR) تغییر نام یافت.

انجمن امداد مسلمانان استرالیا

انجمن امداد مسلمانان استرالیا (Muslim Aid Australia) با نام اختصاری (MAA) به عنوان یک تشکل حمایتی و امدادی مستقر در استرالیا است که کار اصلی آن کمک بشر دوستانه در کشورهای مسلمان است. این انجمن در سال ۱۹۸۹ میلادی تاسیس شد. این سازمان شاخه‌ای از سازمان امداد مسلمانان در کشور انگلستان است. این گروه بودجه‌ای را از استرالیایی‌ها به منظور کمک به قربانیان سونامی سال ۲۰۰۴ میلادی در جنوب شرقی آسیا جمع آوری کرده‌بود. این گروه به دلیل عدم شفافیت کافی در نحوۀ توزیع وجوه جمع‌آوری شده مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

شبکۀ تجارت مسلمانان

شبکۀ تجارت مسلمانان با نام اختصاری (MBN) با هدف ایجاد شبکه‌ای برای تجار مسلمان و پیشبرد منافع تجاری مسلمانان در سال ۲۰۰۶ میلادی تأسیس شد. رؤسای این گروه عبارتند از فاروق آدم و محمد خطری.

گروه مرجع جامعه مسلمانان

گروه مرجع جامعۀ مسلمانان، یک نهاد مشورتی برای دولت فدرال استرالیا بود که از اواسط سال ۲۰۰۵ میلادی تا اواسط سال ۲۰۰۶ میلادی توسط دولت هاوارد نخست وزیر استرالیا تاسیس شد.

انجمن زنان مسلمان

انجمن زنان مسلمان (MWA) در سال ۱۹۸۳ میلادی تشکیل شد. مدیر اجرایی آن خانم ماها عبده و رئیس گروه نیز خانم جومنا هریس است. این گروه در ابتدا تنها متشکل از زنانی از کشور لبنان می‌شد اما با گذشت زمان زنانی از دیگر کشورهای مسلمان نظیر؛ ترکیه، سنگاپور، مصر و … در آن شرکت کردند. این گروه در جریان هجمه به مفتی سابق استرالیا(شیخ تاج‌الدین الهلالی) از وی پشتیبانی کرد. همچنین این گروه از زنانی که در محیط کار یا خانه مورد خشونت یا انواع دیگر سوء استفاده قرار گرفته‌اند حمایت می‌کند. MWA همچنین مراکز مراقبت از کودکان را در جوامع محلی تأسیس کرده‌است. این گروه از مجلۀ زنان اسلامی با نام Reflections پشتیبانی می‌کند. طبق گزارش سالانه این گروه، در سال ۲۰۱۳ میلادی، بودجۀ سالانۀ این انجمن مبلغی در حدود ۹۵۰ هزار دلار استرالیا بوده‌است.

شبکۀ ملی زنان مسلمان استرالیا

شبکۀ ملی زنان مسلمان استرالیا با نام اختصاری (MWNNA) یک انجمن مستقر در سیدنی است که نمایانگر شبکه‌ای از سازمان‌های زنان مسلمان پیشرو و زنان مسلمان منفرد است. MWNNA رویدادها و پروژه‌هایی را برای زنان مسلمان در تمام زمینه‌های قومی اجرا می‌کند و دیدگاه آنها را در رسانه‌ها و سازمان‌های دولتی نشان می‌دهد. این انجمن در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط عزیزه عبدالحلیم تاسیس شد و زوبیده ریمن رئیس فعلی این انجمن است.

بنیاد ملی زکات

بنیاد ملی زکات یکی از سازمان‌های اسلامی استرالیا است که برای توزیع زکات به هر یک از هشت دسته مسلمانان بی‌بضاعت تأسیس شده‌است.

گروه‌های رادیکال اسلامی

تعدادی از استرالیایی‌ها، در این گروه عضویت دارند که به عنوان جوانان رادیکال شناخته شده‌اند. در برخی موارد تعدادی از این افراد به داعش پیوستند.

انجمن اهل السنة والجماعة

انجمن اهل السنة والجماعة استرالیا با نام اختصاری (ASWJA) یک تشکل سلفی و وهابی است که توسط شیخ محمد عمران تاسیس شد. اهل السنة والجماعة اصطلاحی عام است که به سنت رسول الله و کسانی که از سنت رسول پیروی می‌کنند اشاره دارد. طرفداران این جنبش سلفی در استرالیا، ایالات متحده، انگلستان و کانادا پراکنده شده‌اند. انجمن اهل السنة والجماعة استرالیا، سازمانی تأثیرگذار بر جامعه و جوانان بوده و برنامه‌هایی را برای آموزش آنها بر اساس تقلید از آموزه‌های سنت در زمان رسول الله اجرا می‌کند. انجمن اهل السنة والجماعة استرالیا، با مرکز اطلاعات و پشتیبانی اسلامی استرالیا مرتبط است. همچنین گفته می‌شود این سازمان با القاعده ارتباط تنگاتنگی برقرار کرده‌است.

مرکز جهانی جوانان اسلامی

مرکز جهانی جوانان اسلامی انجمنی است که توسط فیض محمد در منطقۀ لیورپول، سیدنی تاسیس شد. این مرکز با ASWJA مرتبط است. ساکنان محلی با این پیش فرض که این گروه خواهان گسترش شکل بنیادگرایانه ازاسلام است، با آن مخالفت کرده‌اند. اندرو استونر، سخنگوی آموزش و پرورش به عنوان یک مخالف گفت که دولت ایالت نیوساوت ولز باید از نزدیک این مرکز و آنچه را که ممکن است آموزش دهد زیرنظر بگیرد تا اطمینان حاصل کند که “دیدگاه‌های افراطی” و “پیام‌های نفرت” در این مرکز آموزش داده نمی‌شود.

حزب التحریر

حزب التحریر یک گروه مسلمان رادیکال است که در استرالیا فعالیت می‌کند. این گروه به نوعی بنیادگرایی اسلامی پایبند هستند و گزارش شده‌است که مسلمانان استرالیا را به نفی دموکراسی و عدم همکاری با افسران اجرای قانون استرالیا دعوت می‌کنند. سخنران مرتبط با این گروه به دلیل نظراتش در مورد قتل‌های ناموسی مورد انتقاد قرار گرفت و منجر به لغو یکی از صحبت‌های وی شد. سخنگوی حزب التحریر استرالیا “تهدید کرده است که یهودیان را مجبور به پرداخت خون‌بها می‌کنند”. این گروه تحت نظارت دولت استرالیا قرار گرفته‌است، گرچه هیچ اقدام قانونی علیه آن انجام نشده‌است.

جنبش جوانان اسلامی

جنبش جوانان اسلامی، گروهی فرعی از ASWJA است. پس از حادثۀ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی توسط ASIO به این گروه حمله شد. این گروه نشریۀ آنلاین “ندای اسلام” مستقر در سیدنی را اداره می‌کند. این گروه به دلیل انتشار مطالب ملتهب در محکومیت بن لادن در غرب، مسیحیت و یهودیت مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

گروه‌های مبارز اسلامی

گروه “احمد Y”

مردی الجزایری معروف به “احمد ی” در اواخر دهۀ ۱۹۸۰ میلادی وارد استرالیا شد. احمد در سال ۲۰۰۱ میلادی یک گروه مبارز کوچک در استرالیا تأسیس کرد و از ایدۀ استقرار دولت اسلامی در استرالیا و استفاده از خشونت علیه استرالیایی‌ها حمایت کرد.

گروه بنبریکا در ملبورن

این گروه به رهبری عبدالناصر بنبریکا روحانی الجزایری در ملبورن موجودیت خود را اعلام کرد. اعضای این گروه در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط پلیس استرالیا دستگیر شدند.

گروه چیخو در سیدنی

این گروه نیز به رهبری خالد چیخو در سیدنی فعالیت می‌کرد تا اینکه پلیس استرالیا اعضای آن را در سال ۲۰۰۵ میلادی تحت عملیاتی به نام پندنیس دستگیر کرد.

لشکر طیبه

لشکر طیبه یکی از سازمان‌های تروریستی است که در هند و پاکستان فعالیت می‌کند. این سازمان یک شاخۀ فعالیت تروریستی جهت انجام عملیات‌های تروریستی در استرالیا ایجاد کرد. ویلی بریژیت، که متهم به برنامه‌ریزی برای حمله به استرالیا شد، تازه مسلمانی بود که توسط لشکر طیبه آموزش دید.

(جماعة اسلامیة) – گروه ترور منطقی چهار

جماعة اسلامیة، یکی از سازمان‌های تروریستی وابسته به القاعده است که توسط عبدالرحیم ایوب در دهۀ ۱۹۹۰ میلادی در جنوب شرقی آسیا(اندونزی) تأسیس شد. این سازمان یک شاخۀ فعالیت تروریستی به نام منطقی ۴ جهت انجام عملیات‌های تروریستی در استرالیا ایجاد کرد. این سازمان مسئول عملیات تروریستی نافرجام برای حمله به مردم در طول بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی شناخته شده‌بود. ایوب در اواخر دوره در پرت استرالیا اقامت داشت.

الشباب

اعتقاد بر این است که گروه تروریستی الشباب پشت حادثۀ تروریستی پادگان هول سوورتی سیدنی بوده‌است.

سندیکای سوریه

گروهی که “سندیکای سوریه” نامیده می‌شود به دلیل اعزام مسلمانان استرالیا برای جنگیدن در جنگ داخلی سوریه مورد اتهام و بازجویی قرار گرفته‌است.

سازمان‌های تروریستی غیرقانونی

در ژانویۀ سال ۲۰۱۵ میلادی، ۲۰ سازمان در استرالیا، توسط یک دادگاه و ادارۀ دولتی برای مشارکت فعال در تروریسم تعیین و از فعالیت آنها جلوگیری به عمل آمد. همۀ این سازمان‌ها به جز یک

مورد اسلام‌گرا بودند.[۳]

مساجد

گفته می‌شود که ۳۸۴ مسجد و مصلی در استرالیا وجود دارد. لیستی از این تعداد مسجد و مصلی، توسط سایت اسلام آنلاین

نگهداری می‌شود.[۴]

رسانه‌ها
مسلمان تایمز استرالیا

روزنامۀ مسلمان تایمز استرالیا یک روزنامۀ متعلق به جامعۀ اهل سنت استرالیاست که اخبار و دیدگاه‌های مرتبط با مسلمانان را با استفاده از فناوری‌های چندرسانه‌ای ارائه می‌دهد.

رادیو جامعۀ مسلمان

رادیو جامعۀ مسلمانان با نام اختصاری(۲MFM) یک ایستگاه رادیویی برای جامعۀ اهل سنت استرالیاست که در منطقۀ چستر هیل، ایالت غربی واقع شده‌است. این مرکز با (دارالفتوا – شورای عالی اسلامی استرالیا) و کالج سلامه مرتبط است.

شبکۀ تلویزیونی یک راه

شبکۀ تلویزیونی یک راه برای مقابله با جریان اسلام ستیزی و رفتارهای جهت‌دار رسانه‌های اصلی استرالیا در برابر اسلام در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد. این شبکه متعلق به اهل سنت استرالیا می‌باشد.

مدرسه

مدارس اسلامی در استرالیا عمدتاً در نیو ساوت ولز و ویکتوریا واقع شده‌اند.

نیو ساوت ولز

لیست مدارس اسلامی در نیو ساوت ولز:

آکادمی علوم و تحقیقات اسلامی استرالیا (ISRA)، شامل دانشگاه و دانشکده؛
موسسۀ الکوثر؛
دانشکدۀ الفیصل؛
کالج دستور زبان وحدت؛
دبستان مسلمانان النوری؛
دانشکدۀ قبله؛
دانشکدۀ الزهرا؛
کالج آرکانا؛
کالج اسلامی استرالیا در سیدنی (به طور رسمی کالج ملک عبدالعزیز)؛
کالج عرفان استرالیا؛
مدرسه ملک عبدالعزیز؛
مکتب اسلامی ملک فهد؛
دانشکده اسلامی نورالهدی؛
کالج رساله؛
دانشکدۀ سول.

ویکتوریا

دانشکدۀ الصراط؛
آکادمی بین المللی استرالیا (کالج اسلامی پادشاه خالد سابق)؛
دانشکدۀ دارالعلوم؛
کالج اسلامی پرستون شرقی؛
کالج ایلیم استرالیا؛
دانشکدۀ مناره؛
دانشکدۀ اسلامی التقوا؛
دانشکدۀ ایسیک؛

کوئینزلند

کالج اسلامی بریزبن؛
کالج اسلامی بین‌المللی استرالیا.

استرالیای جنوبی

کالج اسلامی استرالیای جنوبی.

استرالیای غربی

کالج اسلامی لانگفورد؛
کالج اسلامی استرالیا؛
مکتب اسلامی الهدایة؛

پانویس

[۱] مشخصات جمعیتی مسلمان استرالیا
[۲] مقالۀ کریس ری با عنوان مناقشاتی که در مدارس اسلامی ما در جریان است؛ چاپ شده در روزنامۀ “The Sydney Morning Herald” به تاریخ ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی.
[۳] به نقل از سایت امنیت ملی استرالیا
[۴] سایت اسلام آنلاین