شیخ محمود شلتوت | طلایه ­دار تقریب

نویسنده :

عبدالکریم بی آزار شیرازی

گروه :

كتاب ها

تاریخ انتشار :

2021 م | ۱۴۰۰ هـ.ش

تعداد بازدیدکنندگان :

442

توضیحات :

علامه شیخ محمود شلتوت از دانشمندان نام­دار جهان اسلام در دوره معاصر با پیوستنش به «تقریب» توانست یك حلقه ارتباطی میان عالمان و اندیشمندان بزرگ اسلامی و عموم مسلمانان فراهم سازد تا یکدیگر را بشناسند، با هم تبادل نظر داشته باشند و در نتیجه گام­های مؤثر و سودمندی در راه تقریب و همبستگی بردارند و عوامل تفرقه و اختلاف­هایی را که ایادی استعمار القاء کرده بودند، خنثى كنند. برای همین منظور بود كه وی با آیت الله العظمی بروجردی (ره) و آیت الله العظمی حکیم (ره) و سایر علمای قم و نجف باب مکاتبه را گشود.

از اقدامات مهم او در الأزهر، وارد کردن فقه شیعه در جنب دروس فقه مذاهب چهارگانه اهل سنت به صورت فقه مقارن و صدور فتوای تاریخی مبنی بر جواز پیروی از مذهب شیعه امامی است.

نویسنده در این کتاب پس از معرفی علامه شیخ محمود شلتوت در یک صفحه و نیز نگارش مقدمه­ای با عنوان «شخصیت والای علامه محمود شلتوت شیخ الأزهر» در هفت بخش به بررسی شخصیت اعتقادی، قرآنی، حدیثی، فقهی و اجتماعی ـ سیاسی شیخ شلتوت می­پردازد.

عناوین این هفت بخش عبارت است از: شیخ محمود شلتوت و مسائل اعتقادی، شیخ محمود شلتوت و تفسیر تقریبی، طرح شلتوت ـ قمی برای جمع­آوری احادیث مشترک، شیخ محمود شلتوت و فقه مقارن، شیخ محمود شلتوت و فتوای تاریخی، شیخ محمود شلتوت و دارالتقریب و شیخ محمود شلتوت و علمای بزرگ شیعه.