امام موسى صدر، سروش وحدت | طلایه داران تقریب (5)

نویسنده :

عبدالرحیم اباذری

گروه :

كتاب ها

تاریخ انتشار :

2021 م | ۱۴۰۰ هـ.ش

تعداد بازدیدکنندگان :

551

توضیحات :

این کتاب که پنجمین اثر از مجموعه «طلایه­داران تقریب» است، به زندگی­نامه، فعالیت­های وحدت­گرایانه و تفکرات و آثار امام موسی صدر اختصاص دارد.

وی که فرزند آیت الله سید صدرالدین صدر است در ١٣٠٧ ش . در قم چشم به جهان گشود. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، در ١٣٢٠ ش. وارد حوزه علمیه قم شد و در محضر پدر، و آیات عظام سید محمّدباقر سلطانی طباطبایی، عبدالجواد جبل عاملی، محقق داماد، علامه طباطبایی و دیگران به کسب علوم حوزوی پرداخت و به درجه اجتهاد رسید. وی همچنین موفق به اخذ درجه کارشناسی از رشته حقوق اقتصادی در دانشگاه تهران شد. امام صدر در ١٣٣٢ ش. به نجف اشرف رفت و به مدت چهار سال در محضر اساتیدی چون سید محسن حکیم، سید عبدالهادی شیرازی و دیگران به تحصیل مشغول شد. در ١٣٣٧ ش . به قم بازگشت و به همراه دوستان خود مجله مکتب اسلام را پایه­گذاری کرد اما طولی نکشید که در پی درخواست علمای لبنان به این کشور رفت و با فعالیت­های مختلف دینی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حزبی توانست شرایط نابسامان و اختلافات قومی و مذهبی و دینی را کاهش دهد؛ هرچند دشمنان از شرایط قومی و دینی لبنان برای رسیدن به مطامع خود، بهره می­بردند. امام موسی صدر بعد از تشکیل در روز تصدی ریاست این مجلس، طی، «مجلس اعلای شیعیان لبنان» سخنانی به دو مسئله مهم در خط مشی این مجلس تأکید کرد: اقدام اساسی برای عدم تفرقه میان مسلمانان و تلاش فراوان برای رسیدن به وحدت کامل، همکاری و تعامل با تمام طوایف مذهبی لبنان و کوشش برای حفظ وحدت در کشور.

امام صدر علاوه بر آرمان خود در وحدت مذاهب در لبنان، همواره وحدت امت اسلامی را یکی از آرزوهای خود می­دانست و برای آن تلاش­های فراوانی می­كرد. وی وقتی که وارد لبنان شد، در همان فرصت اول روابط دوستانه­ای با علمای اهل سنت برقرار نمود و از جمله با محی الدین حسن (مفتی اهل سنت) ارتباط دوستانه و مداومی ایجاد کرد.

وی همچنین در نامه­ای خطاب به مفتی وقت لبنان، شیخ حسن خالد، خواستار اقدام عملی برای وحدت بین مذاهب اسلامی شد. وی در این نامه طرحی مبنی بر یکی کردن فقه، ایجاد هدف­های شرعی، اجتماعی و هدف­های میهنی برای اتحاد مسلمانان و نزدیک کردن آنان به یکدیگر ارائه داد.

امام موسی صدر در 1970 م . در کنفرانس سالانه «مجمع پژوهش­های اسلامی» الأزهر در قاهره ضمن تأکید بر این مسائل، طرح مدونی را در این خصوص ارائه کرد که مورد استقبال حاضران و زمینه­ساز عضویت دائم وی در این مجمع شد.

آثاری از امام موسی صدر به یادگار مانده که اقتصاد در مکتب اسلام، اسلام و شکل اختلاف طبقاتی، اسلام و فرهنگ قرن بیستم، المعاملات الجدیده فی ضوء الفقه الاسلامی، السلام و المرأه و الاسلام و التربیه المدنیه، ازاین شمارند.