هدایت بشر در گرو توجه به علامت های مشخصه هدایت است
۱۴۰۱/۰۵/۱۱ ۱۰:۳۲ 35
گلپایگانی در گفتگو با تقریب:

هدایت بشر در گرو توجه به علامت های مشخصه هدایت است

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدباقر گلپایگانی استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، هدایت بشریت را در انتخاب مسیر صحیح و توجه به علامت های هدایت دانست و اظهار داشت: در طرف راست عرش الهی نوشته شده است، مَکتوبٌ عَن یمینِ العَرشِ:" إنَّ الحُسَینَ مِصباحُ الهُدی وسَفینَةُ النَّجاةِ "،همانا حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است که نشان از مقام والای حضرت می باشد.

وی افزود: اگر در این حدیث نورانی دقت کنیم خواهیم یافت که هر کلمه آن دارای تامل  و معنا می باشد؛ در گذشته و اکنون برای هدایت مسیری از علامت هایی استفاده می شده است و در واقع در دین مبین اسلام نیز امام حسین (ع) به عنوان چراغ هدایت در مسیر تعالی و سعادت است.

گلپایگانی ادامه داد: در حقیقت عدم گمراهی مسلمانان و بشریت رجوع به علامت هایی است که در اسلام عنوان شده است، آن چراغ نورانی که به فرموده پیامبر اسلام ابی عبدالله است.

وی تصریح کرد: از پیامبر اسلام(ص) روایت شده است، علی بن عاصم از امام جواد نقل می کند که می فرماید: "امام حسین (ع) زینت بخش آسمان ها است و در ادامه می فرمایند قسم به خدایی که مرا به پیغمبری مبعوث نمود، مقام  حسین بن علی(ع) بالاتر از مقام او در زمین است".

وی اضافه کرد: اگر فردی در گمراهی و گناه غرق شده است، پیامبراسلام فرمودند، امام حسین سفینه نجات است؛ ایشان ملجا امنی برای تمسک جویی و بازگشت و ورود به حرم امن الهی است.

وی در پایان تاکید کرد: مشیت الهی بر این قرار گرفته است که وجود مقدس امام حسین(ع) را مایه نجات بشریت قرار دهد؛ خداوند مقامی به او نائل کرده است که حتی به ائمه و انبیا این مقام داده نشده است و این یک خصیصه بزرگ است.