فلسطین، اولویت ارزش های مشترک در همکاری های اسلامی
۱۴۰۲/۰۷/۲۹ ۰۹:۲۵ 236
یادداشت

فلسطین، اولویت ارزش های مشترک در همکاری های اسلامی

دکتر حسن بیارجمندی[1] 

سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از ۹ الی ۱۱ مهرماه با شعار راهبردی "همکاری های اسلامی برای دستیابی به ارزش های مشترک "روز یک شنبه ۹مهرماه با حضور  میهمانانی از ۴۱ کشور در سطح عالی و نخبگان و مسئولان داخلی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

عنوان این کنفرانس ذهن مهمان ها یا مخاطب کنجکاو را در میان سخنرانی های چهره های شاخص خارجی و داخلی بسمت و سوی این ارزش های مشترک می برد و به تأمل و تعمیق چند باره سوق می داد که کدام همکاری ها می تواند ما را به دستیابی به چنین ارزش های مشترکی سوق دهد و یا بالعکس !؟یک حس آشنا و اما بسیار غریب در میان این رفت و آمدهای سخنرانان می گفت که پاسخ بدیهی و روشن است!

از روز افتتاحیه و برنامه های اصلی اجلاس  چند باری پیش آمد که با توجه به نگاه مهمانان به انتهای سالن اجلاس یا طبقات فوقانی سالن ؛نگاهی به پشت سرم انداختم و هر دفعه پرچم فلسطین را که توسط چند دختر جوان افراشته شده بود؛ می دیدم و برایم بلحاظ ابتکار عمل و هوشمندی در چنین فضایی بسیار جالب بود و با توجه به شعار اجلاس تاملاتی می نمودم.

حقیقتی هم که چندان نیاز به تبیین سخنرانان اجلاس نداشت اما هر از چند گاهی پرچم فلسطین در فضای سالن همچون آفتاب طلوع می کرد و چشمان مهمانان را نوازش می داد.بله ! دفاع از فلسطین و حمایت از قدس شریف که نقطه آغازین تشکیل کنفرانس اسلامی و همکاری های اسلامی در دهه های گذشته بود؛ در این چند سال اخیر و پس از طرح فتنه گرانه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی آنقدر در ذهن ها عادی و عادی سازی شده بود که نه تنها  بعضی از سران کشورهای عربی را به خواب زدن فرو برده بود بلکه ملت های آنان هم از این بی ایمانی و ناامیدی سران خود ؛به ورطه همرنگ جماعت عادی سازی شو! افتاده بودند.

انگار جهان پساکرونای غرق در فضای مجازی تحت سلطه صهیونیسم جهانی به یک خواب عمیق مجازی فرو رفته بود و تمایلی هم به بیدار شدن در فضای فیزیکی و حقیقی نداشت.

عصر دوشنبه ۱۰ مهر که با مهمانان خارجی و داخلی عازم مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی وزارت خارجه بودیم به این موضوع فکر می کردم .در سخنان بعضی مهمانان اشاراتی به این موضوع شد . وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی از سخنان پایانی شان اشاره نمودند که :"امروز ما شاهد بازگشت روابط ایران و عربستان هستیم؛بنای ما این است که روابط عمیق و گسترده‌ای بین ایران و عربستان با نگاه به مصالح جهان اسلام و با هدف مایوس کردن دشمن و بستن راه عادی سازی روابط داشته باشیم.
ما از صفحه جدید روابط با کشورهای اسلامی استقبال می کنیم؛ اما معتقدیم در توافقات با کشورهای مسلمان باید بر اساس حفظ منافع فلسطین و نامشروع دانستن رژیم صهیونیستی پیش برویم."

امام خامنه ای نیز در دیدار ۱۱/۰۷/۱۴۰۲ میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی ضمن تاکید بر این حقیقت که مسئله‌ی اوّل دنیای اسلام، مسئله‌ی فلسطین است ؛فرمودند:"نظر قطعی جمهوری اسلامی این است که دولتهایی که قمار عادّی‌سازی [روابط] با رژیم صهیونیستی را برای خودشان سرمشق و شیوه‌ی کار قرار میدهند، دارند اشتباه میکنند، ضرر خواهند کرد؛ باخت منتظر اینها است؛ به قول اروپایی‌ها دارند روی اسب بازنده شرط‌بندی میکنند. امروز وضع رژیم صهیونیستی وضعی نیست که مشوّق نزدیکی به او باشد؛ نباید این اشتباه را بکنند. رژیم غاصب، رفتنی است. امروز نهضت فلسطین از همیشه‌ی این هفتاد هشتاد سال سرحال‌تر است. مشاهده میکنید که امروز جوانان فلسطینی و نهضت فلسطینی، نهضت ضدّ غصب، ضدّ ظلم، ضدّ صهیونیسم از همیشه بانشاط‌تر، سرحال‌تر و آماده‌تر است و ان‌شاءالله این نهضت به نتیجه خواهد رسید و همان‌طور که امام بزرگوار (رضوان الله علیه) از رژیم غاصب به «سرطان» تعبیر کردند،حتماً این سرطان به فضل الهی به دست خود مردم فلسطین و نیروهای مقاومت در کلّ منطقه ریشه‌‌کن خواهد شد؛ ان‌شاءالله."

موضوعی که در بند ۲ بیانیه پایانی کنفرانس وحدت اسلامی بر آن تاکید گردید:" مسأله قدس شریف و حمایت از مردم ستمدیده فلسطین همچنان اولویت ارزشهای مشترک جهان اسلام برای دستیابی به وحدت است. حرکت خودجوش فلسطینیان برای دفاع از حقوق انسانی خود، در کرانه باختری، نوار غزه و داخل فلسطین اشغالی، نیازمند پشتیبانی همه‌جانبه جهان اسلام است. این نیاز نه فقط در گفتمان بلکه در عمل نیز باید بروز و ظهور یابد. ما معتقدیم که هرگز هم‌پیمانی با رژیم غاصب صهیونیستی برای جهان اسلام به سودمندی نخواهد انجامید زیرا این رژیم بر هیچ عهد و پیمانی استوار نیست و ویرانی، ترور و  نزاع در جهان اسلام را دنبال می‌کند. و اینک در ضعیف‌ترین زمان خود قرار گرفته، اما پیروزی بزرگ به حول و قوه الهی نزدیک است" و امروز این اولویت ارزش های مشترک جهان اسلام بطور عینی و در میدان پیش روی همگان است.

………………………………………………….

[1] فارغ التحصیل دانشگاه وزارت‌خارجه روسیه

ارسال نظر