دور شدن از مسیر پیامبر اسلام ما را دچار مشکل کرده است/ وحدت، اخوت و برادری مهمترین نعمت جامعه اسلامی
۱۴۰۱/۰۷/۳۰ ۱۵:۲۲ 59
ماموستا امامی در گفت‌وگو با تقریب مطرح کرد:

دور شدن از مسیر پیامبر اسلام ما را دچار مشکل کرده است/ وحدت، اخوت و برادری مهمترین نعمت جامعه اسلامی

امام جمعه مهاباد دور شدن جامعه اسلامی از مسیر پیامبر اسلام که همانا بزرگترین مسیر وحدت مسلمانان بود را دلیل تمامی مشکلات مسلمانان دانست و گفت: مهمترین نعمت برای جامعه اسلامی «فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً» است.

ماموستا"عبدالسلام امامی" امام جمعه شهرستان مهاباد با اشاره به آیه "وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا" به خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب گفت: خداوند در این آیه نفرموده "اعتصموا بحبل الاسلام" بلکه فرموده است به هرآنچه که موجب "تقارن" و "نزدیکی مسلمانان" به یکدیگر می‌شود چنگ بزنید.
 
وی بیان کرد: خداوند می فرماید اگر شما در چاه مشکلات و مصائب گرفتار آمدید ریسمانی برای شما قرار داده شده که به آن چنگ بزنید و از این طریق راه نجات خود را از سختی پیدا خواهید کرد.
 
عالم اهل سنت با اشاره به آیه " وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ريحُكُم "گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید، پذیرش فکر و اندیشه طرف مقابل "صبر و بردباری" می‌خواهد.مسلمانان باید توجه داشته باشند که نزاع و کشمکش باعث از بین رفتن وحدت کلمه در جهان اسلام می شود.
 
امام جمعه مهاباد خاطر نشان کرد: ما زمانی می توانیم مانع آسیب رساندن فرقه های ساختگی ایجاد شده به پیکره جامعه اسلام شویم که همانا "اِن تَصبِروا وَ تَتَّقوا لا یَضُرُّکُم کَیدُهُم شَیئًا" بردبار باشیم و تقوای واقعی پیشه کنیم. آن‌هنگام است که نقشه‌های دشمنان و حیله های آنها هیچ زیانی به جامعه اسلامی نخواهند رساند.
 
ماموستا امامی تاکید کرد: ما باید به خودمان بپردازیم و وحدت کلمه را در بین یکدیگر تقویت کنیم. طبق فرموده خداوند کریم "لَا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ"  اگر راه را درست تشخیص بدهیم دیگر کسی توانایی آسیب‌رسان به ما_ جامعه اسلامی_ را نخواهد داشت.
 
وی افزود: آن‌زمانی که ما از مسیر وحدت و پیامبر اسلام که _بزرگترین راهنمای وحدت مسلمانان بود_ دور شدیم دچار مشکلات زیادی شدیم. اقبال لاهوری می‌گوید:
تا شعار مصطفی از دست رفت
قوم را رمز بقا از دست رفت
لذا مهمترین نعمت برای جامعه اسلامی همان وحدت، اخوت و برادری است"فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً".
 
عالم اهل سنت خاطر نشان کرد:  ظرفیت هایی که خداوند برای هم افزایی جهان اسلام در درون کشورهای اسلامی قرار داده است، چه در مورد سیاسی، اقتصادی و مذهبی فرهنگی و چه در تمامی ابعاد باید سرآمد تمامی مردم جهان باشند.
 
امام جمعه مهاباد با اظهار تاسف از این که کشور های اسلامی با وجود گستردگی زیاد ولی هیچگونه اتحادیه ای ندارند، گفت: کشورهای اسلامی با وجود دارا بودن بیشترین ظرفیت‌ها در زمینه رشد علم و تکنولوژی دارای هیچ اتحادیه و شورای همکاری نیستند ولی در مقابل کشورهای اروپایی در تمامی ابعاد مختلف اتحادیه‌های فراوانی دارند.
 
ماموستا امامی با اشاره به این موضوع که اسلام تمام سعی خود را بکار می‌گیرد تا مدینه فاضله‌ای شبیه مدینه فاضله پیامبر اسلام بنا کند، افزود: اسلام میخواهد دو‌ دستگی بین مسلمانان را از بین ببرد چون نمی‌خواهد جامعه اسلامی به ویرانی دچار شود .

ارسال نظر