آیت الله سیدعلی میلانی: تمام مولفه های قدرت در اتحاد محقق خواهد شد
۱۴۰۰/۱۰/۲۲ ۱۳:۱۹ 298
استاد حوزه علمیه قم در گفتگو با تقریب:

آیت الله سیدعلی میلانی: تمام مولفه های قدرت در اتحاد محقق خواهد شد

آیت الله سیدعلی میلانی استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب،وحدت و تقریب را در یکپارچگی و یکصدایی امت اسلامی دانست و بیان نمود: مشترکات میان مسلمانان یعنی خدای یکتا ، قرآن کریم ، قبله واحد و پیامبراسلام(ص)، هر کدام دارای وسعتی است که می توان امت اسلامی را تحت لوای آن گردهم آورد.

وی افزود: خداوند متعال در قرآن کریم با بیان آیاتی متعدد امت اسلامی را به وحدت و اتحاد دعوت نموده و از سویی از تشتت و تفرقه نهی کرده است؛ پیامبر اسلام(ص) نیز در روایات و احادیثی که بیان فرموده اند، قدرت و عزت مسلمانان را در اتحاد و انسجام بیان کرده که این امر مورد قبول طرفین می باشد.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: علمای اسلام در طول تاریخ به این آیات و روایات ملتزم بودند و تعهد داشتند؛ عملا در تاریخ مشاهده می کنیم که چگونه علما ما با فرقه های دیگر رفت و آمد داشته و جلسه و نشست های صمیمی برگزار می کردند.

وی عنوان کرد: جهان کنونی دارای دو قطب "کفر و اسلام" است؛ در چنین شرایطی اتحاد و وحدت امت اسلامی از نیازهای روز جهان اسلام می باشد زیرا جهان کفر در برابر جهان اسلام قرار گرفته است و پیروزی اسلام در وحدت خواهد بود.

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: باید مبانی اعتقادی خود را حفظ کرد، در حقیقت وحدت بدین معنا نیست که از مبانی اعتقادی خود عدول انجام گردد؛ اساسا باید در محافل علمی و اجتماعات بین علمای فرق فضایی ایجاد گردد و در آن فضا با رعایت ادب ، متانت و صمیمیت تبادل افکار شود زیرا یکی از راه های تقویت اتحاد مسلمین جلسات ، همایشات ، مذاکره و گفتگو است.

وی اضافه کرد: جهان اسلام برای رسیدن به اتحاد و انسجام قدرتمند، نیازمند حضور موثر و مضاعف دلسوزان و کسانی است که امور و زندگی و خیر و صلاح مسلمین برایشان در اولویت و مهم تلقی می گردد.

وی در پایان تاکید کرد: طبیعتا برای رسیدن به اتحاد و انسجام امت اسلامی نیاز به فعالیت ها و تلاش های بیشتری خواهد بود؛ بقای اسلام به وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی می باشد، این یک لازمه قطعی است، زیرا تمام مولفه های قدرت در اتحاد محقق خواهد شد.

ارسال نظر