محبت امام حسین(ع) در تمام مذاهب اسلامی محور وحدت و برادری است
۱۴۰۱/۰۵/۱۰ ۰۹:۲۸ 43
امام جمعه ارومیه:

محبت امام حسین(ع) در تمام مذاهب اسلامی محور وحدت و برادری است

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام‌جمعه ارومیه گفت: بی‌تردید محبت امام حسین(ع) می‌تواند در بین تمامی فرق مسلمانان به عنوان محور وحدت و برادری محسوب شود.
 

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی در نخستین نشست تخصصی ائمه‌جمعه اعضای شورای افتا و روحانیت استان آذربایجان غربی که با موضوع تبیین راهبرد وحدت از دیدگاه امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای برگزار شد اظهار داشت: اخیر ائمه‌جمعه شیعه و سنی سراسر کشور که به دیدار رهبری مشرف شده بودند، رهبر معظم انقلاب اسلامی به چند موضوع مهم اشاره فرمودند.
وی تصریح کرد: ایشان فرمودند که ائمه‌جمعه باید به عنوان سخنگوی نظام و انقلاب اسلامی، مطالبات نظام را از مسئولان طلب کنند و از سوی دیگر به شبهات جامعه نیز پاسخ دهند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: بر این اساس، وظیفه تبیین و روشنگری مردم در مواضع انقلاب بر عهده امامان جمعه است چون آنان سخنگوی نظام هستند.

وی افزود: همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که یکی از وظایف امام جمعه، دعوت مردم به رعایت تقوای الهی است و اگر امام جمعه در روز جمعه مردم را به رعایت تقوا دعوت کند اما در سایر روزها تقوای الهی را رعایت نکند موثر واقع نشده و نتیجه عکس برجای خواهد گذاشت.

حجت‌الاسلام قریشی گفت: ایشان فرمودند زمانی که امام جمعه با زبان و گفتار مردم را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کند باید از خدا ترسیده و او را مدنظر داشته باشد اما اگر خود تقوا را رعایت نکند، نه تنها اثر مثبت ندارد بلکه مردم را از سخنان و جایگاه امام جمعه متنفر می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شیعه و سنی باید به غیر از همدلی و وحدت، وجوه مشترکی با هم داشته باشند اظهار داشت: اما زندگی عالمان دینی و ائمه‌جمعه باید برای خداترسی و تقوا باشد تا هم در دنیا و هم در آخرت به سعادت برسند.

حجت‌الاسلام قریشی در ادامه با تسلیت ایام عزاداری امام حسین(ع) تصریح کرد: از محورهای مهم وحدت، محبت و علاقه به امام حسین(ع) است که خوشبختانه همه مسلمانان شیعه و سنی از این نعمت الهی برخوردار هستند.

وی افزود: در ایام شهادت امام حسین(ع) علمای دینی باید راجع به عظمت و شخصیت حضرت سیدالشهدا(ع) و به ویژه جایگاه ایشان در نزد نبی مکرم اسلام(ص) در جامعه روشنگری کنند و بی‌تردید محبت امام حسین(ع) می‌تواند در بین تمامی فرق مسلمانان به عنوان محور وحدت و برادری محسوب شود.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: امامان جمعه در سخنرانی‌های خود باید به امام حسین(ع) اشاره کنند و در این راستا همه به خاندان رسالت، محبت و ارادت دارند و بدان‌ها احترام می‌گذارند که همین سبب تقویت اخوت و برادری در جامعه می‌شود.