نخست‌وزیر سابق عراق: عراق خاکریز آبروی تشیع است
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ ۱۱:۵۲ 355

نخست‌وزیر سابق عراق: عراق خاکریز آبروی تشیع است

نخست‌وزیر سابق و رهبر حزب اسلامی دعوه عراق  تاکید کرد: ایران محور اصلی وحدت و مقاومت در منطقه و عراق خاکریز آبروی تشیع است.
به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع در دیدار با  نوري مالكي نخست‌ وزیر سابق و رهبر حزب اسلامی دعوه عراقبا اشاره به برنامه های نوسازی مجمع، اظهار داشت: برای دستیابی به امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی 
محورهای پنجگانه ای را طراحی کرده ایم.
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با تشریح مدل مفهمومی اتحادیه کشورهای اسلامی، تصریح کرد: 
تعامل و گفتگو با گروه‌های مختلف و تبادل نظرات باعث تقریب بین مذاهب اسلامی می شود.
وی افزود: کرامت امت اسلام و رسول اکرم (ص)، امانتی برگردن ماست، و همه مسلمانان موظفند به سوی وحدت مسلمین گام بردارند و با افراطیون به مخالفت برخیزند.
دکتر شهریاری تصریح کرد: وظیفه همه مسلمانان است تا در کنار محور مقاومت، تمامی جنبش‌ها و احزاب و همچنین جمهوری اسلامی ایران بایستند و کمر همت ببندند تا اجازه ندهند که تفرقه میان شیعیان و اهل سنت پیدا شود.
وی اضافه کرد: رهبران، مسلمانان جهان اسلام و فرهیختگان و اندیشمندان، باید بدانند که دشمنان منتظر حل بحران‌های ما نمی‌نشینند بلکه از هر فرصتی برای افزودن به این بحران‌ها استفاده می‌کنند.
در ادامه این دیدار نوري مالكي نخست‌وزیر سابق و رهبر حزب اسلامی دعوه عراق با تاکید بر اینکه دولت های استکباری به دنبال تفرقه در دنیای اسلام هستند، خاطر نشان کرد: مشکل عراق با محور آمریکایی-اسرائیلی مشکلی راهبردی و پروژه‌ای استکباری و استعماری است که عمق حاکمیت عراق را هدف قرار داده است.
رئیس ائتلاف دولت قانون، کارشکنی‌هایی که از سال ۲۰۱۳ علیه عراق صورت گرفته تا حمایت و وارد کردن تروریست‌های داعش به استان‌های غربی عراق در سال ۲۰۱۴ را توطئه‌هایی برای مقابله با دولت عراق و ممانعت از تحقق حاکمیت و استقلال عنوان کرد.
وی افزود: طمع ورزی‌های عربستان سعودی که برای معرفی کردن خود به عنوان رهبر مطلق منطقه از نظر مذهبی، سیاسی، امنیتی و مالی تلاش می‌کند در حالی است که ایران محور اصلی وحدت و مقاومت در منطقه است برای همین از این موضوع ترس دارند.
نوری مالکی افزود: ایجاد جنگ در کشورهای اسلامی از اهداف دشمنان است و عراق خاکریز آبروی تشیع است.