مسلمانان باید با شناخت عمیق نظری و تسلط فکری برای ایجاد تقریب مذاهب بکوشند
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۰:۴۸ 46
امام مسجد شهر کوتونو در کشور آفریقایی بنین در گفت و گو با تقریب:

مسلمانان باید با شناخت عمیق نظری و تسلط فکری برای ایجاد تقریب مذاهب بکوشند

لوال فافانا امام مسجد شهر کوتونو در کشور آفریقایی بنین در گفتگو با تقریب با بیان اینکه اختلاف یک امر طبیعی و رایج میان افراد بشر است، گفت: وجود اختلاف امری نیست که بتواند روابط افرادی را که دارای زمینه های مشترک فرهنگی و اعتقادی هستند از یکدیگر دور کند. مساله تفرقه از آغاز تا این اندازه عمیق نبوده و این نه تنها در اختلافات رایج در جهان اسلام که در هر اختلاف تاریخی ای بین هر ملت و دین و نظام و اعتقادی و حتی در اختلافات نظر شخصی، بین افراد و خانواده ها نیز صادق است. حال آن که اگر مسلمانان پیرو شیعه و سنی به این امر اعتقاد داشته باشند و آن را مبنای بحث و اساس کار خود قرار دهند و درباره آن توافق کنند، بدون تردید می توانند با کمک یکدیگر موانع وحدت را واکاوی کرده و برای مقابله با آنها طرحی نو طراحی نمایند.

وی در ادامه اظهار داشت: همه مسلمانان باید با شناخت عمیق نظری و تسلط فکری چنان که مقتضای عمل به قرآن کریم و سیره و سنت داعیه نخست پیامبر اکرم(ص) است درصدد حل و فصل پدیده اختلاف و تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی باشند. زیرا این امر  هر چند ریشه دار و سهمگین است اما اخلاص در نیت و اراده در عمل همراه با دور اندیشی و ایمان به پیروزی الهی، همه مسلمانان را در این راه طولانی، استوار پیش خواهد برد و شکست ها و موانع آنها را سست و ناامید نخواهد کرد.

او در نهایت تصریح کرد: اگر چه تلاش ها و اقدامات پیشینیان و به ویژه دعوت های وحدت گرایانه منادیان اتحاد بین مذاهب اسلامی در دوره کنونی و شرایط نه چندان با ثبات میان ملت های مسلمان، به موفقیت چندانی دست نیافته است، اما مسیر را برای مسلمانان صاف تر کرده و گام هایی بلند در این زمینه برداشته شده است. از این رو همه نخبگان و اندیشمندان باید با شناخت نقاط ضعف و قوت این امر،  راهی را که از مدت ها پیش آغاز شده است، ادامه دهند.