محقق موریتانیایی در گفت و گو با تقریب: اتحاد اسلامی یک مساله استراتژیک است
۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۱۱:۱۵ 37

محقق موریتانیایی در گفت و گو با تقریب: اتحاد اسلامی یک مساله استراتژیک است

دکتر جعفر محمد ، نویسنده و محقق موریتانیایی در گفتگو با تقریب معتقد است که مسلمانان در یک محدوده سرزمینی مهم و استراتژیک زندگی می کنند و در زمره کشورهایی به شمار می آیند که دارای منابع غنی ثروت و سرمایه است. او در این زمینه افزود: منطقه ای که اغلب مسلمانان جهان در آن زندگی می کنند از نعمت و امکاناتی مانند نفت و گاز و ... برخوردار است و این در حالی است که تعداد پرشمار مسلمانان که به حدود یک میلیارد و چند صد میلیون نفر رسیده است به این امتیازات افزوده است. به این ترتیب تعداد زیادی از مردم دنیا در یک منطقه مهم و غنی با دین اسلام آمیخته هستند و این یک مزیت مهم و حیاتی برای جوامع اسلامی محسوب می شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به چنین موقعیتی که در اختیار مسلمانان جهان قرار دارد، آنها باید برای حرکت به سمت راهی که خداوند در دین مبین اسلام نشان داده است، محکم قدم بردارند. یعنی با حفظ وحدت و یکدلی در مواجهه با دشمنان مشترک خود بایستند و حرف و موضع واحدی در برابر آنها داشته باشند.

دکتر جعفر محمد در ادامه اظهار داشت: اهدافی که از این رویکرد دنبال می شود این است که مسلمانان از این طریق که با شعار اتحاد، که شعار مهم و ضروری به حساب می آید و در حقیقت یک مساله استراتژیک است، به تدریج از مسائل اختلافی از جمله اختلافات فرقه ای و مذهبی و قومیتی خود بکاهند. زیرا کمترین نتیجه این اختلافات کمک به دشمن است تا بتواند در صفوف مسلمانان شکاف ایجاد کند. به همین منظور همه نهادهای مهم جوامع اسلامی باید با در نظر گرفتن این هدف، برنامه ریزی کنند و زمینه را برای نزدیک شدن ملت های مسلمان به یکدیگر و ممانعت از افتادن آنها به دام دشمنان فراهم کنند.