رئیس دار الافتاء عراق: تعامل ایران با اهل سنت سبب رفع بسیاری از فتنه ها شده است
۱۴۰۰/۰۱/۲۲ ۰۸:۱۳ 386

رئیس دار الافتاء عراق: تعامل ایران با اهل سنت سبب رفع بسیاری از فتنه ها شده است

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع با شيخ مهدی صميدعي رئیس دار الافتاء عراق دیدار و گفتگو کرد.
در ابتدای این دیدار شيخ مهدی صميدعي رئیس دار الافتاء عراق با تاکید بر اعلام آمادگی دار الافتای اهل سنت و جماعت عراق، در زمینه وحدت بین احزاب و گروه های عراقی برای انجام هر اقدامی در زمینه پروژه های اسلامی و مقاومت، تصریح کرد: تعامل خوب ایران با اهل سنت دنیا و عراق و تلاش در مبارزه با داعش و رفع بسیاری از فتنه های موجود در عراق از جمله فتنه های طائفی دارای اهمیت است.
رئیس دار الافتاء عراق تاکید کرد:
رئیس جمهور جدید آمریکا باید به جای تهدید از زبان گفت‌وگو با همه کشورها استفاده کند و از طرح خود برای تقسیم عراق دست بردارد، زیرا شرایط برای اجرای چنین طرحی وجود ندارد و با مخالفت روبرو خواهد شد. 
شيخ صميدعي همبستگی اسلامی را از مهم‌ترین واجبات اسلام دانست و گفت: یکپارچگی اسلامی میان ما مسلمانان واجب است و هیچ تفاوتی میان عرب و غیر عرب مگر در مساله تقوا وجود ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع در ادامه ی این دیدار با بیان اینکه هر انسانی نیازمند یاری اشخاص دیگر و حمایت آنهاست، خاطر نشان کرد: تنها با همبستگی اسلامی منافع همگان تامین می گردد و همبستگی به معنای همکاری و همیاری و هر واژه ای که به این معنا اشاره دارد، است.
وی با اشاره به سخنان شیخ صمیدعی گفت که جو بایدن در گذشته طرح تقسیم عراق به سه اقلیم را مطرح کرده بود و حال با پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این پرسش بزرگ مطرح می شود که آیا بایدن همچنان طرح خود برای تقسیم عراق را مطرح خواهد کرد و آیا شرایط به او اجازه چنین کاری را خواهد داد؟
دکتر شهریاری اظهار داشت: عقل و منطق می گوید که اگر بایدن می خواهد رئیس جمهور موفقی برای آمریکا باشد، باید از ایده سابق خود برای تقسیم دست بردارد. زیرا اکنون سیاست های یک جانبه گرایی و خلق و خوی ترامپ به شدت متزلزل شده و آمریکا رو به افول است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: تقریب بین مذاهب راهبردی است که جهان اسلام را تقویت و افول کشورهای استکباری مانند آمریکا را تسریع می کند.