دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: مرجعیت عالی دینی نقش برجسته ای در  تقویت ارزش های مدارا و پرهیز از تندروی ایفا کرده است
۱۴۰۰/۰۱/۲۱ ۰۸:۱۲ 500

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: مرجعیت عالی دینی نقش برجسته ای در تقویت ارزش های مدارا و پرهیز از تندروی ایفا کرده است

 دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع در دیدار با آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع کربلای معلی، اظهار داشت: مرجعیت عالی دینی نقش بارز و برجسته ای در راستای تقویت ارزش های مدارا و پرهیز از تندروی و پذیرش یکدیگر و نیز در سطح فرهنگی و اقتصادی ایفا کرده است.
به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع گفت: مرجعیت عالیقدر شیعه از زمان سرنگونی رژیم صدام تاکنون با ملاحظات و رهنمودهای ارزشمند خود بر وحدت و یکپارچگی مردم عراق و پاسداری و احترام به استقلال و حاکمیت این کشور و اصلاح فرایند سیاسی در لحظات حساس و سرنوشت ساز تاکید کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه با وجود تلاش دشمنان عراق از جمله بقایای رژیم صدام و تروریست های تکفیری و حامیان آنها برای به راه انداختن جنگ طائفه ای در عراق، گفت: با حمله به مراقد ائمه اطهار (ع)،علما، اولیا و صالحان و تخریب مساجد و به قتل رساندن مردم بی گناه، مراجع بزرگوار با رهنمودها و نقش آفرینی بی بدیل خود از سوق یافتن عراق به سمت چنین جنگی جلوگیری کرده اند.
دکتر شهریاری افزود: توصیه به حکومت برای اهمیت دادن به مردم و تحول و توسعه و رشد در سطوح اجتماعی و تربیتی و سیاسی و دفاع از مردم، و تلاش برای توسعه و اتقان دستگاه های امنیتی، اقتصادی، آموزشی، خدماتی و مستقل، نهادها و وزارتخانه ها و پایان دادن به فساد از نقش های مرجعیت است.
در ادامه این دیدار آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع تقلید کربلا با اشاره به سوابق تقریب در دنیای اسلام نسبت به تلاش جدی برای وحدت تاکید کرد.
آیت الله سید محمدتقی مدرسی نسبت به توطئه دشمن با هدف ایجاد تفرقه و درگیری‌های خونین در کشورهای اسلامی هشدار داد.
این مرجع تقلید نسبت به فتنه بزرگی که ملت‌های منطقه با آن رو به رو هستند هشدار داد و گفت: علاوه بر مشکل بیماری و ویروس همه‌گیر کرونا، سقوط ارزش پولی و توطئه دشمن با هدف ایجاد تفرقه و درگیری‌های خونین در کشورهای اسلامی جریان دارد.
وی راه مقابله با این‌توطئه‌ها را اتحاد ملت‌های منطقه و مقاومت برشمرد و گفت: تنها راه زندگی با کرامت و مأیوس کردن دشمن، یک‌پارچه‌شدن ملت‌های مسلمان است.
این‌مرجع تقلید تدبر در نص آیات قرآن و کلمات معصومین علیهم السلام و نیز عبرت گرفتن از گذشته ملت‌های مختلف را راه تقویت امت و ایجاد نقشه راهی در جهت مقاومت توصیف کرد و افزود: توکل بر خداوند متعال که منشأ خیر و فضیلت است، اولین رکن مقاومت و کلید رهایی از فشار و پشت سر گذاشتن چالش‌ها است و هیچ نیرویی یارای نیروی توکل نیست. او همچنین بر افول روز افزون دنیای غرب و لزوم بهره مندی از فرصتی که اینک در اختیار جهان اسلام قرار گرفته تأکید کرد.