دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی:  رشد تفکر تکفیری باعث تفرقه و جدایی می شود
۱۴۰۰/۱۰/۱۱ ۱۰:۱۳ 48

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی: رشد تفکر تکفیری باعث تفرقه و جدایی می شود

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر ایجاد وحدت خصوصا وحدت میان علمای کشورهای اسلامی، گفت: علما باید به فهم مشترک برسند، زیرا رشد تفکر تکفیری باعث تفرقه و جدایی می شود.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیر کل مجمع و هیات همراه با سید ضیاء الله شاه بخاری رئیس جمعیت متحد اهل حدیث پاکستان و ازعلما و سخنرانان طراز اول جریان فکری اهل حدیث در پاکستان دیدار و گفتگو کردند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان چالش ها و خطرات بعد از تکفیر کردن مذاهب اسلامی توسط افراطیون مذهبی، گفت: زمانی که کسی و یا جریانی اسلامی، دیگران را به دلیل اختلافات عقیدتی و اجتهادی تکفیر می کند، بعد از آن مشکلات زیادی دامن گیر امت اسلامی می شود که حل آن زمان زیادی را می طلبد.

دکتر شهریاری با تاکید بر ایجاد وحدت خصوصا وحدت میان علمای کشورهای اسلامی، گفت: علما باید به فهم مشترک برسند، زیرا رشد تفکر تکفیری باعث تفرقه و جدایی می شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین به روایات پیامبر گرامی اسلام (ص) در کتاب های شش گانه اهل تسنن معروف به "صحاح سته" اشاره کرد و گفت: در احادیث نبوی به نقل از همین منابع آمده است که ریختن خون مسلمانان توسط مسلمانان حرام است و ضرورت دارد در عصر حاضر همه جریان های فکری مذهبی و پیروان مذاهب مختلف اسلامی به صورت جدی برای عملی شدن این حدیث مهم، قدم های اساسی بردارند.

وی با بیان اینکه تشیع در تاریخ 1400 ساله خود هیچ گاه هیچ مذهب اسلامی را تکفیر نکرده است، گفت: بسیاری از علمای طراز اول تشیع در طول تاریخ در کتاب های مشهور خود بر احترام به اعتقادات اهل تسنن و زندگی مسالمت آمیز تاکید کرده اند.

دکتر شهریاری همچنین به موضع روشن جمهوری اسلامی ایران در تقویت وحدت اسلامی در جهان اسلام پرداخت و گفت: امام خمینی(ره) و حضرت آیت الله خامنه ای؛ رهبر معظم انقلاب نیز به پیروی از ایشان، به منظور خنثی سازی توطئه های دشمنان اسلام، رسالت وحدت و دوری از تفرقه در جوامع اسلامی را ادامه می دهند.