برگزاری هفتمین کرسی آزاداندیشی مجمع جهانی تقریب با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر سبحانی
۱۳۹۹/۱۲/۲۴ ۱۰:۱۶ 928

برگزاری هفتمین کرسی آزاداندیشی مجمع جهانی تقریب با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر سبحانی

هفتمین کرسی از سلسله کرسی‌های نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی مجمع جهانی تقریب برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،‌ هفتمین کرسی از سلسله کرسی‌های نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی با موضوع" آسیب‌‌شناسی پروژه تقریب و ارایه الگوی مطلوب از آن" روز شنبه 23 اسفندماه 1399 در پژوهشگاه مطالعات تقریبی قم برگزار گردید.

این کرسی با حضور ریاست پژوهشگاه مطالعات تقریبی، پژوهشگران این پژوهشگاه و نیز مهمانانی از مراکز علمی و پژوهشی حوزه به‌صورت حضوری (با رعایت پروتکل‌های بهداشتی) و نیز در فضای مجازی پژوهشگاه به‌صورت زنده توسط برخی محققین حوزه وحدت پیگیری شد.

در آغاز این کرسی حجت الاسلام والمسلمین  دکتر هاشمی دبیر علمی کرسی با برشمردن انواع رویکردهای تقریبی، گزارش کوتاهی از کرسی‌های قبلی ارائه نمود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی در بخش اول سخنان خود با بازخوانی پروژه تقریب، آشفتگی و فقدان یک نظریه دینی در باب تقریب و نیز عدم تفکیک بین تقریب در سه‌لایه حاکمان و سیاستمداران، علمای دینی و عموم مردم را از اصلی‌ترین چالش های تقریب به‌حساب آورد.

این استاد دانشگاه در بخش دوم سخنان خود اصول اصلی نظریه وحدت اسلامی، برای استخراج نظریهٔ عمومی وحدت را در سه بخش و ده اصل ارائه نمود.

در پایان جلسه نیز سه نفر از محققین به ذکر نظرات خود در مورد بحث ارائه‌شده پرداختند.

خاطر نشان می شود دفتر کرسی‌های نقد نظریه‌پردازی و آزاداندیشی اعلام کرد در سال آتی جلسه نقد فرمایشات دکتر سبحانی با حضور دو نفر از اساتید برجسته برگزار خواهد شد.