برگزاری هشتيمن کرسی آزاداندیشی مجمع جهانی تقریب با حضور دکتر امداد توران
۱۴۰۰/۰۳/۱۹ ۱۳:۱۴ 894

برگزاری هشتيمن کرسی آزاداندیشی مجمع جهانی تقریب با حضور دکتر امداد توران

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،‌ هشتمین کرسی از کرسی‌های نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی با حضور دکتر امداد توران و با موضوع: «چشم‌انداز وحدت از منظر مناسبات بین مذاهب اسلامی در گذشته و حال» در روز شنبه هشتم خردادماه 1400 در پژوهشگاه مطالعات تقریبی قم برگزار گردید. 

این کرسی با حضور ریاست محترم و پژوهشگران ارجمند پژوهشگاه به‌صورت حضوری (با رعایت پروتکل‌های بهداشتی) و نیز در فضای مجازی به‌صورت زنده توسط برخی علاقه‌مندان و محققین حوزه وحدت پیگیری شد.

دکتر امداد توران مباحث خود را در این کرسی علمی در سه بخش ارائه نمودند:

دکتر توران در بخش اول سخنان خود بیان نمودند که تمام نظریه‌های تقریبی دقت در فهم و رعایت امور واقعی شانه خالی کرده‌اند ایشان واقعیت را اعم از وقایع تاریخی گذشته، شرایط و واقعیات زمان حال و آینده به‌دست‌آمده از متدهای علمی آینده‌پژوهی دانستند و بر فهم دقیق هرکدام با متدهای علمی مناسب تأکید و توصیه نمودند.

استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کردند که در مطالعه تاریخی هم باید به روش تاریخی چنان دقیق تاریخ را مطالعه کنیم که گویا با آن مردم زیسته‌ایم، تا با تسلط بر تاریخ بتوانیم آینده را باتوجه‌به مناسبات گذشته بنا کنیم و در مطالعات اجتماعی مربوط به حال، نیز به عامه مردم، رسانه‌ها، مطبوعات، نخبگان و سیاستمداران (هم جریان اقتدار و هم جریان اپوزیسیون) نظر کرد و همه را لحاظ نمود و نیز در مطالعه آینده‌پژوهانه هم باید به روش دلفی، شبیه‌سازی و استنتاج روند اهتمام نمود. ایشان در بخش دیگری از بیانات خود با بازخوانی تاریخ مقابلات جریان‌های منسوب به شیعه و اهل‌سنت پرداختند و این تعاملات را بسیار دور از تقریب و بسیار دلخراش و تأسف‌برانگیز ارزیابی نمودند. 

ایشان در بخش نهایی سخنان خود با بیان اینکه گفتمان خلافت بر پایه تغلب و یا شورای حل و عقد و یا تعیین وارث در خلافت شکل‌گرفته، دلیل اصلی فاصله از تقریب و نیز وقایع تأسف‌برانگیز تاریخی دانستند. وی در نهایت خواستار گسترش تقریب بین خود شیعیان، خود اهل‌سنت، بین شیعه و اهل‌سنت و نیز بین ادیان ابراهیمی و حتی تقریب بین‌الناس (همه مردم) شدند. 

بعد از فرمایشات ارائه‌کننده محترم، جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین نعیمیان به‌عنوان ناقد به شفاف‌سازی و نقد بیانات ایشان پرداختند، ایشان ضمن تشکر از گزارش تحقیقات مفصل تاریخی توسط دکتر توران و قابل استفاده بودن آن، متذکر شدند که بازخوانی تاریخ بدون تبیین دقیق آن تأثیرات منفی بر جامعه و تقریب مذاهب دارد ایشان همچنین در برخی مصادیق مطرح شده توسط دکتر توران خدشه نمودند و مدعی شدند که با قبول صغرای کلام دکتر توران، نمی‌توان به کبرای این بحث ملتزم شد و راه تقریب و تعامل بین مذاهب لاجرم و دارای فوائد و آثار بسیاری است.

در قسمت آخر برنامه سه نفر از محققین ارجمند به ذکر نقد و نظرات خود در مورد مباحث ارائه‌شده پرداختند.

در پایان مقرر گردید در جلسه‌ای دیگر مباحث پیرامونی موضوع مورد بررسی و کنکاش و تدقیق و نقد قرار گیرد.