بازدید دبیرکل مجمع تقریب از خانه فرهنگ ایران در لاهور
۱۴۰۰/۱۰/۱۱ ۰۸:۵۳ 46

بازدید دبیرکل مجمع تقریب از خانه فرهنگ ایران در لاهور

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی از خانه فرهنگ کشورمان در شهر لاهور به عنوان قلب فرهنگی-علمی پاکستان و مرکز ایالت پنجاب بازدید کرد.

در این دیدار جعفر روناس رئیس خانه فرهنگ ایران در لاهور توضیحاتی در خصوص فعالیت های فرهنگی در لاهور ارائه کرد.

خانه فرهنگ ایران در شهر لاهور دوره جدید آموزش از راه دور زبان فارسی با حضور اساتید نام آشنای زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های پاکستان و فارسی آموزان دوره‌های پیشین برگزار می کند. 

بنابراین این گزارش زبان فارسی در شبه قاره و پاکستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و با وجود محدودیت ها، این زبان در بسیاری از دانشگاه‌های همسایه شرقی ایران آموزش داده می‌شود. 

زبان فارسی قریب به یک هزار سال در کشورهای شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی بود؛ تا اینکه انگلیس‌ در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه داد و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کرد.   

در عین حال، زبان فارسی تا کنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب در پاکستان آن را فرا می‌گیرند.

در دانشکده‌ها و دانشگاه‌های مختلف پاکستان زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود و دیوان‌های فارسی همچنان چاپ می‌شود.   

فارسی گویان و فارسی زبانان در ایالت‌های مختلف پاکستان به فارسی شعر می‌سرایند و اساتید زبان فارسی به تدریس و تحریر ادامه می‌دهند.   

نسخه‌های خطی فارسی در کلیه مناطق پاکستان در موزه‌ها، کتابخانه‌های دولتی و خصوصی نگهداری می‌شود.   

۶۰ تا ۷۰ درصد اشعار علامه اقبال لاهوری، شاعر ملی و فیلسوف انقلابی پاکستان به زبان فارسی است.