آیت الله تسخیری از معماران گفتمان بین الملل انقلاب اسلامی بود
۱۴۰۰/۰۵/۱۹ ۱۳:۳۰ 93
در پیش نشست همایش بین المللی بزرگداشت آیت الله تسخیری مطرح شد؛

آیت الله تسخیری از معماران گفتمان بین الملل انقلاب اسلامی بود

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، اولین پیش نشست همایش بین المللی بزرگداشت آیت الله تسخیری، همزمان با سالگرد رحلت آیت الله محمد علی تسخیری، طلایه دار تقریب، عصر امروز دوشنبه 18 مردادماه  با سخنرانی شخصیتهای علمی داخل و خارج کشور برگزار شد.
 
در ابتدای این مراسم، بخشی از پیام مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای در 28 مرداد 1399 به مناسبت رحلت آیت الله تسخیری قرائت شد.
 
آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه در سخنانی با بیان بخشی از ویژگی های شخصیت آیت الله تسخیری تاکید کرد: مرحوم تسخیری یک پرچم برافراشته در انقلاب اسلامی و سکوی منادی وحدت در اندیشه ناب اسلامی به شمار می آمد.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از ابعاد شخصیت آیت الله تسخیری ناشناخته است، شخصیت ایشان را در چند محور مورد بررسی قرار داد و گفت: در محور علم و دانش، او یک دانشمند و اندیشمند اسلامی بود، بسیار باهوش و با استعداد، دارای ذهنی خلاق و درک عمیق مسائل و دارای سرعت انتقال خوب بود و در مباحث فقه اقتصاد اسلامی، مباحث کلامی و تفسیر آثار بسیار خوبی داشت و شارح خوبی برای آثار شهید صدر بود. آیت الله تسخیری نگاه اصیل، عمیق و اجتهادی داشت اما در عین حال از رویکرد مقارَن برخوردار بود.
  

اعرافی در خصوص محور دوم شخصیت آیت الله تسخیری اظهار کرد: محور دوم ویژگی های شخصیتی و فضیلت های اخلاقی ایشان است که چهره ممتاز و الگوی اخلاقی بود، دارای اخلاص، روحیه معنوی، حسن خلق، گشاده رویی، صبر و شکیبایی، تواضع و فروتنی، جاذبه در تعامل با دیگران، ساده زیستی، سخت کوشی و خستگی ناپذیری بسیار مشهودی بود.

 

مدیر حوزه های علمیه در زمینه محور سوم یعنی محور اجتماعی و فرهنگی نیز خاطرنشان کرد: آیت الله تسخیری  یکی از معماران گفتمان بین الملل انقلاب اسلامی و صاحب نظر در مباحث اجتماعی و فرهنگی و مسائل کلان امت اسلامی بود. او روحیه تشکیلاتی و سازمانی داشت و اهل کارسازی و میدان دادن به نسل جوان بود و تسلط ایشان به زبان عربی امتیاز خوبی برای او به شمار می رفت. در عین حال دارای اندیشه تمدنی، تقریبی و وحدت امت اسلامی بود که این ویژگی غیرقابل پوشش بود.

 

وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که آثار آیت الله تسخیری جمع آوری، اندیشه های ایشان بازشناسی و شخصیت ایشان به امت اسلامی شناسانده شود.

آیت الله تسخیری افسر توانمند جبهه دفاع از دین و ارزشهای اسلامی بود

 

در ادامه این پیش نشست، 

آیت الله محسن اراکی

، دبیرکل پیشین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، خاطرنشان کرد: شخصیت آیت الله تسخیری جامع الاطراف و جامع بین علم، عمل، سخنوری، تقوا، فضائل اخلاقی و معلومات گسترده در همه علوم اسلامی و از خدمتگزاران اثر گذار دین و مذهب اهل بیت (علیهم السلام) و زبان گویای انقلاب اسلامی و تشیع در سراسر جهان بود.

 

وی افزود: آیت الله تسخیری فقیهی متواضع، زاهد، دلسوز، غیور نسبت به دین، سخنور، ادیب و مسلط به ادبیات عرب بود و سخت کوشی او زبانزد همگان بود. این عالم بزرگوار در تالیف، تدوین، سخنوری، حضور در کنفرانس های بین المللی در دفاع از دین و انقلاب و مکتب اهل بیت (ع) بسیار کوشا و برای گسترش تعالیم اسلامی بی قرار بود و من در طول 50 سال آشنایی با ایشان، جز تقوا، تواضع، علم و دانش گسترده در زمینه علوم مختلف اسلامی، و دلسوزی برای دفاع از دین و مکتب اهل بیت (ع) در ایشان ندیدم.

  

اراکی به حضور آیت الله تسخیری در مجامع بین المللی اشاره کرد و گفت: ایشان در هرجا که نیاز به حضورشان بود به موقع حاضر می شد، پیش از انقلاب در خدمت حضرت امام (ره) و پس از انقلاب در خدمت مقام معظم رهبری بود. در مجلس خبرگان نیز حضور داشت و نظرات اثرگذاری ارائه می کرد.

 

استاد حوزه علمیه قم افزود: یکی از ویژگی های آیت الله تسخیری رقت قلب و احساسات پاک ایشان نسبت به اهل بیت مکرم رسول خدا (ص) بود و در مجلس عزاداری اهل بیت(ع) اشک از چشمانش سرازیر می شد. در حقیقت چشمه جوشان عشقی نسبت به رسول اکرم (ص) و اهل بیت ایشان در درونش در حال فوران بود.

 

آیت الله اراکی در پایان خاطرنشان کرد: عشق به انقلاب و مبانی آن، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، عشق به اسلام و رزمندگان اسلام از ویژگی های برجسته آیت الله تسخیری بود و خود را سربازی از سربازان جبهه مقاومت می دانست و در دفاع از مقاومت، ارزش های انقلاب و ارزش های مقاومت و تشیع تاثیرگذار بود. آیت الله تسخیری در تمام عرصه ها افسر توانمندی برای جبهه انقلاب، دفاع از دین، اهل بیت و ارزشهای اسلامی بود.

 

آیت الله تسخیری حق بزرگی بر راه تقریب و وحدت دارد

آیت الله احمد مبلغی

، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در سخنانی تاکید کرد: آیت الله تسخیری حق بزرگی بر تقریب، راه وحدت و بعد وحدت گرای انقلاب اسلامی و حوزه های علمیه دارد. او اندیشه های مهم و تجارب قابل توجهی را به این راه تزریق کرده و لذا شخصیت او نیازمند مطالعه و بررسی است.

 

وی اظهار کرد: آیت الله تسخیری جزو بندگان ویژه خداوند و سخنوری توانا در عرصه بین المللیِ فعال و پویا بود. مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای هم در پیام تسلیت خود به بعد سخنوری او توجه کردند و او را زبان و ندای اسلام و شیعه معرفی فرمودند.

 

مبلغی خاطرنشان کرد: آیت الله تسخیری خرد ورز بود و با اندیشه های عاقلانه خود می توانست در جامعه بین المللی اسلامی و ادیانی جایگاه پیدا کند. او کسانی که به دنبال تفرقه هستند، را حُمَقاء (احمقان) معرفی می کرد و هرجا تنش و بحرانی بود با سخنوری و اندیشه و نگاه عقلایی خود به مسئله وحدت، تنش را از بین می برد.

وی با اشاره به اینکه آیت الله تسخیری بسیار فروتن و صاحبدل همراه با معرفت بود، تاکید کرد: در هر جلسه ای که حضور می یافتند، دیگران جذب او می شدند چرا که رفتار او بر اساس محبت بود. در واقع فصل اساسی تقریب آیت الله تسخیری تاکید بر محبت بود چون بدون محبت وحدت بی معناست.

 

او به دیگر ویژگی آیت الله تسخیری یعنی نجابت ایشان اشاره کرد و گفت: این ویژگی ها یعنی اندیشه و عقل، محبت قلبی، فروتنی نجیبانه و قدرت سخنوری، در جامعه اسلامی درخشید و موجب جذب دیگران شد و با استفاده از راهبردها و اندیشه تقریب توانست چنین تاثیری را در جامعه بگذارد.

 

 سلمان الحسینی الندوی

، رئیس جامعه الامام احمد بن عرفان الشهید از هندوستان، دیگر سخنران این پیش نشست بود.

 

 وی در سخنانی با ابراز خشنودی از حضور در کنفرانس بین المللی بزرگداشت آیت الله تسخیری، ایشان را فقیهی آگاه و خورشید راه همگان دانست و گفت: آیت الله تسخیری شخصیتی اسلامی و بزرگ بود.

 

این عالم هندی با بیان اینکه آیت الله تسخیری عمر با برکت خود را در دعوت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی گذراند و دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود، تاکید کرد: وفات آیت الله تسخیری فاجعه بزرگی نه فقط برای کشور ایران بلکه برای کل جهان اسلام بود.

 

در پایان این پیش نشست، 

نعیم القندور، 

رئیس رابطة المسلمین یونان طی سخنانی برای روح آیت الله تسخیری که در راه خدا و رسول او (ص) عمر خود را گذرانده و در این راه از دنیا رفته است، از خداوند طلب رحمت و مغفرت کرد.

 

وی افزود: من از سالیان پیش آیت الله تسخیری را می شناختم و با هم در کنفرانس های بسیاری شرکت می کردیم؛ ایشان از قدرت حافظه و هوشمندی بسیاری برخوردار بود و تمام جزئیات را به خاطر می سپرد. او همچنین بسیار سخت کوش بود به طوری که من تا کنون فردی با این تلاش و سخت کوشی ندیدم.

 

القندور در پایان خاطرنشان کرد که از خداوند متعال می خواهم که به ما ثبات عنایت فرماید و ما را بر روش و منهج حضرت رسول اکرم (ص) و اهل بیت ایشان و اولیای او از جمله آیت الله تسخیری قرار دهد.

  

تهیه و تنظیم گزارش: فرشته صدیقی